Düşük bant aralıklı benzotiyodiazol ve 3,4-etilendioksitiyofen bazlı yeni bir elektrokromik kopolimer
A new electrochromic and low band gap copolymer based on benzothiadiazole and 3,4-ethylenedioxytiophene
- Tez No: 605184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÇARBAŞ, PROF. DR. ARİF KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Benzotiyodiazol türevi ve 3,4-etilendioksitiyofen bazlı yeni bir kopolimer elektrokimyasal polimerizasyon metodu ile elde edildi. Elektrokimyasal ve kimyasal özelliklerini kıyaslamak amacıyla kopolimeri oluşturan yapılar olan benzotiyodiazol türevi ve 3,4-etilendioksitiyofen monomerleri ayrı ayrı yeni kopolimerle aynı ortam ve konsantrasyonla elektrokimyasal olarak polimerleştirilip poly(4,7-di(tiyofen-2-il)benzo[c][1,2,5]tiyodiazol) (P(TBT)) ve poly (3,4-etilendioksitiyofen) (PEDOT) polimerleri elde edildi. Elektrokimyasal sentezler tüm yapılar için 0,1 M TBAPF6 / DCM ortamında yapıldı. Elektrokimyasal senteze geçmeden önce kopolimeri oluşturacak monomerlerin ilk oksitlenme potansiyelleri bu çözücü elektrolit ortamında döngülü voltametre yöntemi ile kıyaslandı. Daha sonra elektrokimyasal olarak sentezlenen polimerlerin ve kopolimerin elektrokimyasal ve spektroelektrokimyasal karakterizasyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
A novel copolymer based on the benzothiodiazole derivative and 3,4-ethylenedioxythiophene was obtained by the electrochemical polymerization method. In order to compare their electrochemical and chemical properties, polymers of the benzothiodiazole derivative and 3,4-ethylenedioxythiophene monomers which form the copolymer are electrochemically polymerized in the same medium and concentration separately and the new copolymer and poly(4,7-di(thiophen-2-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazole) (P(TBT)) and poly (3,4-ethylenedioxythiophene) (PEDOT) polymers were obtained. Electrochemical syntheses for all structures were performed in 0,1 M TBAPF6 / DCM medium. Prior to electrochemical synthesis, the first oxidation potentials of the monomers to form the copolymer were compared with the cyclic voltammeter method in this solvent electrolyte medium. Then electrochemical and spectroelectrochemical characterization of electrochemically synthesized polymers and copolymers were performed.