Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasındaki siyasi ve askeri ilişkiler (1075-1220)
Political and military relations between The Anatolian Seljuk State and The Byzantine Empire (1075-1220)
- Tez No: 605202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kadim tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, pek çok savaşa ve barışa sahne ve şahit olan Anadolu'da önemli iz bırakan iki devletten birisi Bizans diğeri Selçuklulardır. Anadolu Selçukluları ya da Türkiye Selçukluları da denilen Türklerin kurdukları devletin komşusu olan Bizans ve bazı devletlerin ortak tarihlerinin yazıldığı yer Anadolu'dur. Selçuklular Dandanakan Savaşı sonrasında kendilerini ispatlamıştı. Sonrasında özellikle batıya doğru seferleri olmuştur. Bu hareketlerin temas noktasında ise Bizans bulunuyordu. Ani, Malazgirt ve bir asır sonrasındaki Miryokefalon Savaşları sonrasında Anadolu'da Selçukluların kalıcı oldukları iyice anlaşıldı. İki devlet arasında tarihî süreç içerisinde savaşlar ve barışlar olmuştur. Bazen de hanedan mensupları birbirine sığınmıştır. Tekdüze bir ilişkiden çok daha fazlası ayrıntılarda gizlidir. Selçuklu-Bizans ilişkilerinin belli bir dönemine odaklanan çalışma siyasi ve iktisadi ilişkileri anlayabilme gayretidir. Selçuklu Devleti'nin kuruluşundan I. Alaeddin Keykubad dönemine kadar olan senelere projektör tutan çalışmanın başka bir amacı da dışarıdan gelen tehlikeler kadar iç meselelerin de ne kadar tehlikeli olabildiğini göstermeye çalışmaktır. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Selçuklular, Bizans, Anadolu, Orta Çağ Sayfa Adedi : 66 Danışman : Doç. Dr. Cihat YILDIRIM
Özet (Çeviri)
One of the two states that hosted many civilizations in the ancient history and left many traces of war and peace and witnessed important events in Anatolia are the Byzantine and Seljuks. Anatolian Seljuk Anatolia or Turkey where it is also called the Seljuk Turks in neighboring articles of their state and some states of the Byzantine common history. The Seljuks had proved themselves after the Dandanakan War. Afterwards there were especially westward expeditions. The contact point of these movements was Byzantine. After Ani, Malazgirt and Miryakefalon wars after a century, it was well understood that Seljuks were permanent in Anatolia. There have been wars and peace in the historical process between the two states. Sometimes members of the dynasty also took shelter. Much more than a uniform relationship is hidden in details. The study focusing on a certain period of Seljuk-Byzantine relations is an effort to understand political and economic relations. Another aim of the project that has been projecting the years from the foundation of the Seljuk State to the period of Alaeddin Keykubad is to try to show how dangerous the internal issues can be as much as the dangers coming from outside. Science Code : KeyWords : Seljuks, Byzantium, Anatolia, Middle Ages Number : 66 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cihat YILDIRIM