Tüberküloz plörezide İnterlökin-6'nın tanısal değeri ve diğer parametrelerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 60521
  2. Yazar: SEDAT BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Plevral efüizyonlann tanısı genellikle güçtür. Tüberküloz plörezi, ülkemizde oldukça sık görülen önemli bir hastalıktır. Sitokinler son yıllarda giderek önem kazanmakta ve çeşitli hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Prospektif olarak yürütülen bu çalışmada; İL-6'nın tüberküloz immünopatogenezindeki rolünü ortaya koymayı, bu parametrenin, malign plevral efiüzyonlan tüberküloz plöreziden ayırmada tanısal değerinin olup olmadığını ve C reaktif protein, serum ve plevra sıvısı LDH ve protein düzeyleri, plevra/serum LDH oranı, trombosit sayımı ve eritrosit sedimentasyon hızı gibi klasik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Tüberküloz plörezili 30 ve malign plevral efiüzyonlu 20 hastada ELISA kiti kullanılarak serum ve plevra sıvısı İL-6 ölçümleri yapıldı. Diğer parametreler rutin olarak çalışıldı. Tüberküloz plörezili grupta ortalama serum (4.46 ± 2.22 pg/ml) ve plevra sıvısı (1646.96 ± 540.37 pg/ml) İL-6 düzeyleri, malign plevral efiüzyonlu hastalannkinden anlamlı derecede (serum: 1.15 ± 0.36 pg/ml ve plevra sıvısı: 609.70 ± 526.08 pg/ml, pO.0001) yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diagnostic Value of Interleukin-6 in Tuberculous Pleurisy and Its comparison With Other Parametres The diagnosis of pleural effusion is usually difficult. Tuberculous pleurisy is a signifi cantly common disease in Turkey. Recently, cytokines have been becoming important and used in diagnosis of various diseases. We aimed in this prospective study to establish the role of interleukin-6 (IL-6) in tuber culous immunopathogenesis and to find out wether it has a diagnostic value in distinguishing malign effusions from tuberculous pleurisy and its relationship with conventional parameters including C reactif protein (CRP), serum and pleural levels of LDH and protein, pleura/ serum LDH ratio, trombosite count and eritrosite sedimentation rate (ESR). Serum and pleural IL-6 determinations were made in 30 patients with tuberculous pleu risy and 20 with malignant pleural effusions by using ELISA kits. Other parameters were as sayed routinely. The mean serum (4.46 ± 2.22 pg/ml) and pleural (1646.96 ± 540.37 pg/ml) levels of IL-6 in tuberculous group were significantly higher than those of patients with malignant effu sion (serum: 1.15 ± 0.36 pg/ml and pleural fluid: 609.70 ± 526.08 pg/ml, pO.0001).