Plevra sıvılarında IL-8 ve neopterin düzeyinin tanısal değeri
Di̇agnosti̇c value of IL-8 and neopteri̇n levels i̇n pleural flui̇ds
- Tez No: 412818
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY İMECİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Plevral efüzyon, pek çok hastalıkta görülebilen bir komplikasyondur. Plevral sıvının varlığını klinik ve radyolojik olarak saptamak kolay olmakla birlikte, sıvının etyolojisini bulmak o kadar da kolay değildir. Neopterin,CD4 T lenfosit kaynaklı IFN-gama stimülasyonuna bağlı olarak makrofajlarda sentezlenen bir guanozin trifosfat metabolitidir. Neopterin enfeksiyon, malignite, otoimmun hastalıklar, graft rejeksiyonu, bobrek yetmezliği ve koroner arter hastalığında serum ve vücut sıvılarında artar. IL-8?in başlıca etkisi nötrofil aktivasyonu ve kemotaksisidir. Nötrofiller, akut inflamasyon sonucu oluşan plevral sıvılarda dominant hücrelerdir. Bu çalışmada, transüda ve exuda vasıflı sıvıların ayırıcı tanısında bu iki sitokinin önemini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma prospektif olarak gerçekleştirildi ve çalışmaya değişik etyolojilere sahip plevral sıvısı olan 70 hasta alındı. Hastalar etyolojiye göre beş gruba ayrıldı. Bunlar 15 transudatif sıvı, 8 tüberküloz plörezi, 13 parapnömonik sıvı , 31 malign plevral sıvı ve 3 diğer eksüda grubu idi.Bu hastalarda, plevral sıvı ve serumda neopterin ve IL-8 değerleri ölçüldü. Bulgular: Eksüda grubunda plevral sıvı IL-8 düzeyi transüda grubuna göre belirgin olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pleural effusion is a common complication in numerous diseases. It is easy to determine the existence of pleural effusion as clinical and radiological, but it is not very easy to determine the etiology of effusion.Neopterin is synthesized by macrophes from guanosine triphosphate (GTP) with stimulation of T-cell derived interferon-?. It?s nonspesific marker of cellular immune system. Neopterin is elevated in serum and body fluids due to infections,malignancy, autoimmune diseases, transplant rejection, renal failure and coronary artery disease.Interleukin 8 (IL-8) mainly acts on neutrophil activation and chemotaxis. The neutrophils are the dominant cells in the pleural fluid during acute inflammation.Aim of this study was to investigate the value of pleural effusion neopterine and IL-8 concentration, in discriminating the exudative effusions from transudates effusions. Materials and methods:It was a prospective study and 70 patients who had pleural effusions with different etiologies were included in this study.There were five groups:15 patients with transudative effusion, 8 patients with tuberculous effusion, 13 patients with parapneumonic and 31 patients with malignant pleural effusions,3 patients with other exudative effusion. In these patients, pleural fluid and serum neopterin and IL-8 levels were measured. Results: The levels of pleural fluid IL-8 were significantly high in exudative pleural effusion group compared to transüdative pleural effusion group.