Aort yetmezliğinin derecelendirilmesinde aortografi ile doppler ekokardiyografi yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 60522
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET AORT YETMEZLİĞİNİN DERECELENDİRİLMESİNDE AORTOGRAFİ İLE DOPPLER EKOKARDİYOGRAFİ YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ekokardiyografi, çoğu kalp hastalıklarının tanı,takibi ve operasyon zamanının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Çünkü güvenilir, noninvaziv, tekrarlanabilir, nisbeten pahalı olmayan bir tekniktir. Aort yetmezliği, en sık olarak noninvaziv yöntem olan, CW Doppler ve Renkli akım Doppler ekokardiyografi ile değerlendirilir. Çalışmamızın amacı; aort yetmezliğinin anjiyografik şiddetini en iyi tahmin eden yönteme karar vermek için, Doppler ekokardiyografi yöntemlerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya Ekim- 1995, Kasım- 1996 tarihleri arasında GATA kardiyoloji ABD'da aort yetmezliği tanısı ile aort kökü anjiyografi yapılan 52 hasta alındı. İncelenen CW Doppler parametreleri diyastolik deselerasyon eğimini ve regürjitan jetin basınç yanlanma zamanını içerdi. Renkli akım Doppler parametreleri olarak; parasternal uzun aks görüntüden jetin yüksekliği (JH), JH'nin sol ventrikül çıkış yolu yüksekliğine (LVOH) oranı (JH/LVOH), parasternal kısa aks görüntüde jet alanının (JASA) sol ventrikül çıkış yolu alanına (LVOA) oranı (JASA/LVOA) ve apikal 5-oda görüntüde jet alanının (JA), sol ventrikül alanına (LVA) oranı (JA/LVA) gibi parametreler kullanıldı. JH/LVOH, anjiyografiyle en iyi korelasyon gösteren renkli akım parametresiydi (r=0.91). JH/LVOH için > %52'lik bir değer alındığında şiddetli aort yetmezliğini tahmin etmede sensitivitesi %100, spesifisitesi %96 idi. JH/LVOH için
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF DOPPLER ECHOCARDIOGRAPHY METHODS WITH AORTOGRAPHY FOR QUANTITATION AORTIC REGURGITATION Echocardiography plays an important role in diagnosis, follow-up or timing of operation of most of the cardiac diseases. Because it is a noninvasive, safe, relatively inexpensive method and can be easily repeated. Aortic regurgitation is evaluated by CW Doppler and color flow Doppler in most of the cases. This study was performed so as to compare various echocardiographic methods with aortography and identify the best correlated one. The study consisted of 52 patients with aortic regurgitation whose aortographies were performed in GMMA Cardiology Department between October 1995 and November 1996. The parameters of CW Doppler were diastolic deceleration slope and pressure half-time of aortic regurgitation flow. The regurgitant jet height (JH), the ratio of JH to left ventricular out-flow tract height (LVOH) (JH/LVOH) in parasternal long axis view, the ratio of regurgitant jet area (JASA) to left ventricular out-flow tract area (LVOA) (JASA/LVOA) in parasternal short axis, and the ratio of regurgitant jet area (J A) to left ventricular area (LVA) (JA/LVA) in apical five chamber view were used as the parameters of color flow Doppler. JH/LVOH was the best correlated parameter with angiography (r= 0.91). When JH/LVOH >%52 was considered as the critical value, its sensitivity was %100, specificity was %96 in the diagnosis of severe aortic regurgitation. When JH/LVOH