Arap Baharı sonrasında Türkiye'de Suriyeli mülteci sorunu
Syrian refugees in Turkey after The Arab Spring issue
- Tez No: 605210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Göçler, zorunlu ya da gönüllü ortaya çıkan insani bir hareketliliktir. Eğitim, iş olanakları gibi sebeplerle oluşan göçler genellikle doğal afet, kıtlık ya da savaş faktörü ile insanları yaşadıkları yerden eden zorunlu yer değiştirme hadiseleridir. Göç, toplumsal bir hareketliliktir. Suriye'deki iç karışıklık, halkı zorla yerlerinden eden ve göçe zorlayan çok önemli bir faktördür. Orta Doğu'da Arap Baharı adı ile başlatılan politik süreç Suriye'de de etkilerini göstermiştir. Suriye'de başlayan iç savaş, karışıklık ve iktidarın değişmesini isteyenlerin oluşturduğu sorunlar, Suriye halkını zorunlu göçe zorlamıştır. Bu savaş, milyonlarca Suriyelinin başka ülkelere sığınmasına neden olmuştur. Bu ülkelerin başında da Türkiye yer almış ve Suriyeli mülteciler ülkemiz tarafından kabul edilmiştir. Bu durum dünyada ve ülkemizde yaşanan en önemli kitlesel göç hareketlerinden birisi haline gelmiştir. Ayrıca siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlikle ilgili olmak üzere pek çok yönü bulunmaktadır. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı en ciddi toplumsal olaylardan birisi de Suriyeli sığınmacıların ülkemize zorunlu göçüdür. İç savaşın şiddetlenmesiyle, milyonlarca Suriyeli Türkiye'ye göç etmiştir. Türkiye,“açık kapı”politikası çerçevesinde sınırdan giriş yapan hiçbir Suriyeliyi geri göndermemiştir. Bunun sonucunda da göçle ilgili olarak dünyanın farklı yerlerinde olduğu gibi Türkiye'de de birtakım sorunlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Migrations are voluntary or compulsory humanitarian movements. Migrations take place as a result of developments such as education, job opportunities, natural disasters, scarcity or wars. Migration is a social mobilization. Domestic turmoil in Syria is an important social factor, that forced the people to migrate. The political process that started in the Middle East with the Arab Spring has also affected Syria. The civil strife that started in Syria, the domestic turmoil and the problems asscoiated with a change of government have forced the Syrian people to migration. The war in Syria led to millions of Syrians to take refuge in other countries. Foremost of these countries is Turkey, which hosted Syrian refugees. This constituted one of the most important massive migration movements.Besides, this event has political, economic, social and security-related aspects. One of the most serious social problems that Turkey has confronted is the forced migration of the Syrian refugees to Turkey. Following the intensification of the civil strife, millions of Syrians migrated to Turkey. Turkey did not send the Syrian refugees back on the basis of“open door”policy. As a result of this, a series of migration-related problems have emerged in Turkey like elsewhere in the world.