Suriyeli sığınmacılar ve Türkiye'ye etkileri
Syrian refugees and its effects on Turkey
  1. Tez No: 605211
  2. Yazar: NURSEL KUKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsanlar tarih boyunca vatanlarını belirli nedenlerden dolayı terk ederler. Baskı, şiddet, zulüm, ölüm korkusu gibi nedenlerden ötürü daha güvenli bir yer arayışına girerler ve yaşadıkları yerleri terk ederek göç etmeye maruz bırakılırlar. Göçün artması sonucunda mülteci, sığınmacı ve göçmen kavramları ortaya çıkmıştır. Göç konusu nedenleriyle ve etkileriyle oldukça karmaşık, çok yönlü bir olgudur. Göç ve mülteci konularının yapıldığı çalışmaların incelenmesi bu nedenlerden dolayı önemlidir. Türkiye, Orta Doğu'da yaşanan savaş ve çatışmalar neticesinde kitlesel göçlere maruz kalmaktadır. Suriye'deki iç savaş Türkiye'yi etkilemektedir. Bu nedenle göç, mültecilik ve sığınmacılık alanında çalışmaların yapılması önem arz etmektedir. Bundan dolayı bu araştırmanın konusu göç ve mülteci sorununun etkilerini açıklayıp değerlendirilmesi açısından önemli olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışmada; göç kavramı, çeşitleri ve nedenleri hakkında bilgi verilmiştir. Mülteci ve sığınmacı kavramlarına da değinilerek mülteci statüsünün hangi şartlarda tespit edilebileceği, hangi sebeplerden dolayı sona erdirilebileceği açıklanmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin mülteci politikası, 1951 Sözleşmesi, 1967 Protokolü incelenmiş Ulusal Eylem Planı ve geçici koruma yönetmenliği üzerinde durulmuştur. Suriye iç savaşı ve sonraki gelişmelere de değinerek, göçün Türkiye üzerindeki etkilerini açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people leave their homeland for certain reasons. They seek a safer place for reasons such as oppression, violence, cruelty, fear of death, and are subjected to migration by leaving their places of residence. As a result of the increase in migration, the concepts of refugees, asylum seekers and migrants have emerged. The issue of migration is a very complex multifaceted phenomenon with its causes and effects. For these reasons, it is important to examine studies on migration and refugee issues. Turkey is exposed to massive migrations as a result of the wars and conflicts taking place in the Middle East. The civil war in Syria affects Turkey. Therefore, it is important to carry out studies in the field of migration and refugees. Therefore, it is emphasized that the subject of this study is important for explaining and evaluating the effects of the migration and refugee problem. In this study, information about the types and causes of migration concept are given. Referring to the concepts of refugees and asylum seekers, it is stated that the conditions in which the status of refugees can be determined and for which reasons it can be terminated. In addition, Turkey's refugee policy, the 1951 Convention, the 1967 Protocol was examined and the focuses on National Action Plan and Temporary Protection Regulation. Referring to the Syrian Civil War and subsequent developments, it was tried to explain the effects of migration on Turkey.