Mülteci ve göçmen öğrenci velilerinin Türk eğitim sistemi farkındalığı: Küçükçekmece örneği
Turkish educational system awareness of refugee and migrant students parents: Küçükçekmece sample
  1. Tez No: 899213
  2. Yazar: SERHAT KIRDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAYIR KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye; jeopolitik konumu, göç yolları üzerinde bulunması, çevresine göre istikrarlı bir ülke olması bakımından yaşanan göç olaylarında göçmenler nezdinde güvenli bir liman ve hedef ülke haline gelmiştir. Özellikle Arap Baharı ve sonrasında Suriye'de yaşanan iç savaştan sonra Türkiye, tarihinde hiç görmediği ve milyonlarla ifade edilen bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmış ve milyonlarca Suriyeli göçmen ülkemize yerleşmiştir. Tahmin edilemeyen yoğun göç dalgası ve gelen göçmenlerin kısa vadede geri dönme durumunun olmaması bu mülteci ve göçmenlerin ülkeye entegrasyonunu zorunlu hale getirmiştir. Suriye'den gelen bu milyonlarca göçmenin yarısından fazlasının eğitim çağındaki bireylerden meydana geldiği düşünülünce bu göçmenlerin Türkiye'ye entegrasyonunun en önemli yolunun eğitim olduğu açıktır. Bu araştırmanın amacı mülteci ve göçmen öğrenci velilerinin Türk eğitim sistemine yönelik farkındalığının tespit edilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi, durum çalışmasından yararlanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 12 göçmen ve mülteci veli ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubu oluşturulurken kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Görüşmelerden derlenen veriler içerik analizi yoluyla incelenerek sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda mülteci ve göçmen öğrenci velilerinin Türk eğitim sistemine yönelik bilgilerinin çok kısıtlı olduğu tespit edilmiştir. Velilerin büyük çoğunluğunun kendilerine yönelik Türkiye'deki eğitim sistemiyle ilgili herhangi bir programa katılmadıkları, ancak katılma isteklerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda çözüm önerisi olarak mülteci ve göçmen öğrenci velilerine yönelik Türk eğitim sistemi farkındalığının oluşması için çeşitli seminerler ve eğitimler düzenlenmelidir. Ayrıca literatüre bakıldığında mülteci ve göçmen öğrencilere yönelik pek çok araştırma bulunurken velilere yönelik araştırmaların çok sınırlı olduğu görülmüştür. Bu araştırma literatürdeki bu eksikliğe de bir katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey; has become a safe haven and target country for migrants due to its geopolitical position, its location on migration routes, and its relative stability compared to its surroundings. Particularly after the Arab Spring and the civil war in Syria, Turkey faced an unprecedented wave of migration, with millions of Syrian refugees settling in the country. The unexpected intensity of this migration wave and the improbability of the migrants returning in the short term have made the integration of these refugees and migrants into the country essential. Considering that more than half of the millions of Syrian migrants are of school age, it is clear that education is the most crucial pathway for their integration into Turkey. The aim of this research is to determine the awareness of refugee and immigrant student parents about the Turkish education system. Qualitative research method, case study, was used in the research. Face-to-face interviews were held with 12 immigrant and refugee parents using a semi-structured interview form. Easily accessible sampling method was used when creating the study group. The data compiled from the interviews were examined through content analysis and conclusions were reached The study found that refugee and migrant parents had very limited knowledge about the Turkish education system. It was also determined that the majority of parents had not participated in any programs related to the education system in Turkey but expressed a high desire to do so. As a solution, various seminars and training sessions should be organized to raise awareness of the Turkish education system among refugee and migrant parents. Additionally, while many studies have focused on refugee and migrant students, there is a significant gap in the literature concerning research on parents. This study aims to contribute to filling that gap.