X,Y ve Z kuşaklarının suriyeli göçmenlere ilişkin algı düzeylerinin incelenmesi
Examining perceptions of generation X, Y, and Z towards syrian immigrants
- Tez No: 887532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
2011 yılında Suriye'de meydana gelen Arap Baharı sonrasında yoğun göçmen akınına maruz kalan Türkiye'nin son yıllarda gündemini belirleyen göç olgusu; uyum, yabancı düşmanlığı, hoşgörü, göçmen sorunu gibi kavramları ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda yapılan bu araştırma ile geçici koruma statüsündeki Suriyelilere yönelik X, Y ve Z kuşaklarına mensup yerel halkın yabancı düşmanlığı ve destek ve hoşgörü boyutlarıyla algı düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışma grubunu 2024 yılı içerisinde Türkiye'de yaşayan sırasıyla X 123, Y 368, Z 160 mensup olmak üzere toplamda 651 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Göçmen Algısı Ölçeğinden”yararlanılmış araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS kullanılmıştır. Yapılan Anova ve T-testi analizleri sonucunda kuşakların yabancı düşmanlığı/tehlike/ destek ve hoşgörü / sosyal içerme/insancılık boyutlarıyla algı düzeyleri değerlendirilmiştir. Kuşakların demografik özelliklerine göre algı düzeyleri değerlendirildiğinde cinsiyete göre herhangi bir farklılığın bulunmadığı, lisansüstü eğitim seviyesinde yer alan bireylerde yabancı düşmanlığının daha düşük olduğu, düşük gelir seviyesinde yer alan bireylerde yabancı düşmanlığının daha fazla, destek ve hoşgörünün ise daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Genel anlamda bütün kuşaklarda yabancı düşmanlığı algısının yüksek, destek hoşgörü boyutunun ise düşük olduğu, Z kuşağına mensup katılımcıların X ve Y kuşağına göre yabancı düşmanlığı seviyesinin en yüksek, destek ve hoşgörü boyutunun ise en düşük olan kuşak grubu olduğu sonucuna ulaşılmıştır Araştırma neticesinde entegrasyon çalışmalarının yetersiz olduğu, geleceğe dönük siyasal-sosyal sorunların oluşabileceği öngörülerek araştırmacılara ve saha çalışanlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Arab Spring that occurred in Syria in 2011, which led to a significant influx of migrants to Turkey, the phenomenon of migration has dominated Turkey's agenda in recent years, bringing forth concepts such as integration, xenophobia, tolerance, and the migrant issue. Within this context, this study aimed to measure the perception levels of local residents belonging to the X, Y, and Z generations towards Syrian refugees under temporary protection, focusing on dimensions of xenophobia and tolerance support.The study group consisted of a total of 651 participants living in Turkey in 2024, comprising 123 members of Generation X, 368 of Generation Y, and 160 of Generation Z. The data collection instrument utilized was the“Migration Perception Scale,”along with a“Personal Information Form”created by the researcher. SPSS was employed for data analysis. Anova and t-test analyses were conducted to evaluate the perception levels of the generations regarding dimensions of xenophobia/danger /tolerance and support/social inclusion/humanism.When evaluating perception levels based on demographic characteristics of the generations, it was found that there were no differences based on gender. Individuals with postgraduate education exhibited lower levels of xenophobia, whereas those with lower income levels showed higher levels of xenophobia support and lower levels of tolerance. Overall, xenophobia perception was high across all generations, while support and tolerance dimensions were low. Participants belonging to Generation Z showed the highest level of xenophobia perception compared to Generations X and Y, with the lowest levels of support and tolerance.As a result of the research, it was concluded that integration efforts are insufficient, and there are potential political and social issues that may arise in the future. Recommendations were made to researchers and field workers with a focus on addressing these issues and improving integration efforts for a more cohesive future.