Azerbaycan'da kadınların siyasal hayatta temsili
The women's participation in Azerbaijan politics
  1. Tez No: 605214
  2. Yazar: MEHRİBAN AGHAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Siyasi alanda kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma, bu hakları koruma ve geliştirme mücadelesi uzun yıllardan beri devam etse de siyasi alanda erkek politikacıların çoğunluk teşkil ettiğini; kadınların ise bu yapıyı değiştirme uğraşlarının pek de başarılı sonuçlar vermediğini görmekteyiz. Siyaseti yalnızca erkeklerin varolduğu bir meydan olarak gören zihniyete karşı kadınların siyasette temsil edilme hakkı hukuksal açıdan yalnızca biçimsel olarak kalmış ve beklenen seviyeye ulaşamamıştır. Bu tez çalışmamızda Azerbaycan siyasetinde kadının temsili, kadının siyasette karşılaştığı sorunlar ve politik düzende yer almanın zorluklarındaki asıl sebeplerle birlikte gösterilmeye çalışılmıştır. Sovyetler öncesi ve sonrası, Çağdaş Azerbaycan siyasetinde erkeklerle beraber kadınların da yer alması, kadınların yetkilerini kullanırken karşılaştıkları zorlukların neler olduğu, bu problemlerin çözümleri çalışmamın ana hatlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the political sphere, women's struggle for equal rights with men, preserve and promotion of these rights has been going on than long term, but as a result, it is seen that there is the majority of male politicians however, women's efforts to change this structure do not yield very successful results. Against the mentality that sees politics as an area where only men exist, the right of women to be represented in politics from time to time remained legally formal and did not reach the expected level. In it show women's representation in Azerbaijan politics, the problems faced by women in politics, the difficulties of representation and political order and the mail reasons for the problems that bring. The main principles of my study are the inclusion of men and women in the Azerbaijani politics before and after the Soviet times, and the difficulties they face while performing their power, and the problems and their solutions.