Adi ortaklık payının haczi ve paraya çevrilmesi
The execution procedure of the share of ordinary partnership
  1. Tez No: 605215
  2. Yazar: DELİL CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin konusunu adi ortaklık payının haczi ve paraya çevrilmesi oluşturmaktadır. Adi ortaklığın tüzel kişiliği yoktur. Buna ilaveten adi ortaklıkta elbirliği mülkiyeti ilkesinin benimsenmiş olması, ortaklığı tüzel kişiliğe yaklaştırmaktadır. Bu nedenle adi ortaklık payının anlamına ulaşmak açısından elbirliği mülkiyetinin hukuki niteliği önemlidir. Adi ortaklıkta, ticaret şirketlerinde olduğu gibi, ortağın“ortak sıfatı”vardır. Bu sıfat ortağa haklar sağlar. Ayrıca ortağın bu sıfattan kaynaklanan yükümlülükleri de vardır. Adi ortaklıkta, bu haklar ile yükümlülükleri ifade eden bir pay bir başka deyişle adi ortaklık payı vardır. Bir şirket hissesi (payı) olan bu pay, İcra ve İflas Kanun'u bağlamında diğer haklar kategorisine girmektedir. Devredilebilen bu pay, alacaklının alacağına kavuşması için haczedilebilir ve paraya çevrilebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“the execution procedure of the share of ordinary partnership”. Ordinary partnership has no legal personality. In addition adoption of the principle of collective property in the ordinary partnership brings the partnership closer to the legal person. Therefore it is important to know the legal aspects of collective property in order to reach the meaning of share of ordinary partnership. In the ordinary partnership, as in trading companies, the partner has the“title of partner”. This title gives the partner certain rights. Besides, this title creates obligations. In ordinary partnership, there is a share representing these rights and obligations. The share of ordinary partnership is included in the other rights category as a share of company in the context of execution and bankruptcy law. As the transfer of this share is possible, this share may be executed to collect the creditor credit.