Asperger sendromu tanısı almış ergenlerin depresyon düzeyleri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 605227
  2. Yazar: NUR KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MÜCAHİT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Asperger Sendromu tanısı almış ergenlerin duygu düzenleme becerileri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Asperger Sendromu tanısı almış, yaşları 12-17 arasında değişen 30 ergenle çalışılmıştır. Çalışmada ergenlere Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerden toplanan verilerle yapılan istatistiksel analizler sonucunda Asperger Sendromu tanısı almış ergenlerde depresyon ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme arasında negatif yönde korelasyon bulunmuştur. Asperger Sendromu tanısı almış ergenlerin cinsiyetlerine göre depresyon ve duygu düzenleme becerilerinin farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi açısından bakıldığında Asperger Sendromu tanısı almış ortaokul mezunu ergenlerin duygu baskılama düzeyleri lise mezunu ergenerinkinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır ve sonucunda Asperger Sendromu tanısı almış ergenlerin dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinde ortaya çıkabilecek değişikliklerin, duygu durumları hakkında da bilgi verebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between emotion regulation skills and depression levels of adolescents diagnosed with Asperger's Syndrome. For this purpose, 30 adolescents aged 12-17 years with Asperger Syndrome were studied. In this study, Sociodemographic Information Form, Depression Scale for Children, Emotion Regulation Scale and Emotion Regulation Scale were applied to adolescents. As a result of the statistical analysis of the data collected from the scales used in the study, a negative correlation was found between depression and external dysfunctional emotion regulation in adolescents diagnosed with Asperger's Syndrome. It was found that adolescents diagnosed with Asperger's Syndrome did not differ in their depression and emotion regulation skills according to their gender. In terms of education level, emotion suppression levels of middle school graduate adolescents diagnosed as Asperger Syndrome were significantly higher than those of high school graduate adolescents. The findings were discussed in the light of the literature and as a result, it was thought that the changes in the external dysfunctional emotion regulation skills of adolescents diagnosed with Asperger Syndrome may give information about their mood.