Otizm spektrum bozuklukları: Eşlik eden psikotik bulgular ve şizofreni ile karşılaştırılması
Autism spectrum disorders:: Accompanying psychotic symptoms and comparıson with schizophrenia
  1. Tez No: 260219
  2. Yazar: AYLİN AĞIRMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu ergen ve erişkinlik döneminde hem ortak semptomlar hem de eşlik edebilen psikotik bulgular nedeniyle şizofreni ile sıklıkla karışabilen bozukluklardır. Ancak bu konuyu sistematik şekilde inceleyen az sayıda çalışma vardır. Bu çalışma otizm spektrum bozukluğu tanısıyla takip edilen ergen ve erişkin olgularda otizm semptomlarını, şizofreninin pozitif ve negatif semptomlarını araştırmayı ve şizofreni olgularıyla karşılaştırmayı amaçlamaktadır.Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ayaktan tedavi birimine ve özel eğitim merkezlerine başvuran , daha önce ICD-10 veya DSM-IV tanı kriterlerine göre en az bir kez Otizm Spektrum Bozuklukları (Otistik Bozukluk, Asperger Sendromu, Başka Türlü Adlandırılamayan Otistik Bozukluk) tanısı alan , herhangi bir zeka testinden 50 ve üstü almış, 16-36 yaş arası 21 hasta, kontrol grubu olarak da DSM ?IV tanı ölçütlerine göre Şizofreni (Paranoid tip) tanısı alan, herhangi bir zeka testinden 50've üstü almış, 21-39 yaş arası 21 hasta alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme Çocukluk Çağı Otizm Skalası( CARS), Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği( SAPS), Negatif semptomları değerlendirme ölçeği (SANS), SCID-I ve WAIS ile yapılmıştır.Bulgular: Çalışmaya katılan OSB olgularının negatif semptomları şizofreni olgularından yüksek saptanırken, şizofreni olgularının pozitif semptomları OSB olgularından yüksek saptanmıştır. OSB olgularının %20 `si (n= 4) otizm semptomlarını karşılamazken şizofreni olgularının hiçbiri otizm semptomlarını karşılamıyordu. OSB grubundan bir olguda ek şizofreni tanısı mevcuttu.Sonuç: Bu çalışmada OSB tanısı ile takip edilen ergen ve erişkin hastalarda şizofreninin negatif semptomlarının yüksek oranda görüldüğü saptanmıştır. Dolayısıyla ergen ve erişkinlik döneminde daha ılımlı seyreden otizm semptomları ve şizofreni ile ortak semptomlar göstermesi nedeniyle tanı karmaşası yaşanabilir ya da yanlış ek tanılar konulabilir. Bu nedenle klinik ortamda OSB olgularında bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Autism Spectrum Disorder is a disorder which may be commonly mistaken for schizophrenia in both adolescence and adulthood, due to common symptoms and accompanying psychotic indications. However there are very few studies which examine this subject systematically. The purpose of this study is to examine and compare the autstic symptoms, the positive and negative symptoms of schizophrenia in cases followed with autism spectrum disorder diagnosis.Methods: 21 patients between ages of 16-36 who have applied to Bakırköy Prof.Dr. Mazhar Osman Training and Research Hospital for Psychiatry and Neurology Outpatient Clinic and special education units, have previously been diagnosed with Autism Spectrum Disorders (Autistic Disorder, Asperger Syndrome, Pervasive Development Disorder not Otherwise Specified) according to ICD-10 or DSM-IV diagnosis criteria, have an IQ of 50 or above, have been included in the study together with 21 patients between ages of 21-39 who have been diagnosed with Schizophrenia (Paranoid type) according to DSM-IV diagnosis criteria and have an IQ of 50 or above, as control group. Psychiatric assessment has been made with Childhood Autism Rating Scale (CARS), Scale for the Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Scale for the Assessment of Negative Symptoms (SANS), SCID-I and WAIS .Results: While the negative symptoms of ASD cases included in the study are determined to be higher than schizophrenia cases, the positive symptoms of schizophrenia cases are determined to be higher than ASD cases. While 20% (n=4) of OSB cases do not meet autism symptoms, none of the schizophrenia cases meet autism symptoms. In one case of the ASD group, additional schizophrenia diagnosis was present.Conculusions: In this study, it has been determined that negative symptoms of schizophrenia are widely observed in adolescent and adult patients followed with ASD diagnosis. Consequently, as autism symptoms mildly progressing in adolescence and adulthood have common symptoms with schizophrenia, there is possibility of diagnosis confusion or inaccurate additional diagnosis. For this reason, these points must be taken into consideration in cases of ASD in clinical environment.