Asperger Bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde talamus hacminin ve kimyasal metabolitlerinin incelenmesi: Manyetik Rezonans Görüntüleme ve 1H- Manyetik Rezonans Spektroskopi çalışması
Assesment of thalamic volume and chemical metabolites in child and adolescents with Asperger Disorder: Magnetic Resonance Imaging and 1H-Magnetic Resonance Spectroscopy Study
  1. Tez No: 260106
  2. Yazar: GÖKÇE SAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Talamus, bilgi işleme ve duyusal kapılamadaki rolünün anlaşılması sonucu, Asperger Bozukluğu (AB) ve otizmi olan bireylerde yapılan nörogörüntüleme çalışmalarında son zamanlarda araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı AB olan çocuk ve ergenlerde 1H-MRS ve MRG ile değerlendirilen talamus metabolit konsantrasyonlarının ve ortalama hacimlerinin sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmasıdır.Metod: DSM-IV AB tanı kriterlerini karşılayan, toplam IQ'su 70'in üzerinde olan 15 tane erkek çocuk ve ergen (yaş aralığı 7-18, yaş ortalaması 11,6± 3,79) ile 15 tane yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş sağlıklı kontrolden yapısal MRG ve multi-voksel 1H-MRS ile bilateral talamus ölçümleri elde edilmiştir.Bulgular: İki grup arasında talamus hacmi ve metabolitleri açısından fark olmadığı görülmüştür. İki grupta da talamus hacmi ile toplam beyin hacmi arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. AB ve kontrol grubu arasında sözel, performans, toplam IQ ve sosyodemografik özellikler açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Gruplar kendi içinde sağ ve sol talamus arasındaki ilişki bakımından incelenmiştir. Her iki grupta sağ ve sol talamus hacmi arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca, AB grubunda sağ ve sol talamus hacimleri arasında anlamlı farklılık olduğu ve lateralite indeksinin anlamlı olarak daha büyük olduğu, lateralite indeksinin Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODK) dil becerileri puanı ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği görülmüştür.Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, AB olgularında sağ ve sol talamus hacmi arasında anlamlı farklılık olduğunu, bu farklılık ile konuşma sorunları arasında ilişki bulunduğunu göstermiştir. Bu bulgu, talamusun, yaygın gelişimsel bozukluklarda kritik dönemlerde normal gelişimin bozulduğu beyin yapılarından birisi olduğunu göstermektedir. Bu sebeple, yaygın gelişimsel bozukluklarda gelişimsel seyrin ve özellikle konuşma sorunlarında talamusun rolünün anlaşılabilmesi için uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Only recently the thalamus has begun to receive attention in neuroimaging investigations in individuals with Asperger Disorder (AD) and autism as a result of an increased awareness of the role of thalamus in information processing and sensory gating. The aim of the present study was to compare the metabolite concentrations and mean size of the thalamus in child and adolescents with AD and healthy controls using proton magnetic resonance spectroscopy (1H-MRS) and magnetic resonance imaging (MRI).Method: Structural MRI and multi-voxel 1H-MRS measurements of bilateral thalamus were collected from 15 male child and adolescents (age range 7-18, mean age 11,6± 3,79) who met DSM-IV criteria for AD and had a total IQ over 70 and 15 age and sex matched healthy controls.Results: There were no significant differences between the AD and control subjects for verbal, performance and full scale IQ and demographic variables. No differences in thalamic metabolites and volumes were observed between two groups. There were positive significant correlation between thalamic volume and total brain volume in both groups. We examined the relationship between right and left thalamus in each of the two groups. There were also positive significant correlation between right and left thalamic volume in both groups. In addition, the AD group showed a significant difference between right and left thalamic volumes as well as a significantly greater laterality index and a significant positive correlation between the laterality index and Autism Behavior Checklist (ABC) language scores.Conclusion: Findings from this investigation point to a significant difference between right and left thalamic volumes in AD group and a relationship between this difference and language problems. This finding may reflect alterations from typical patterns of brain development in pervasive developmental disorders, which occur during critical time-points. For this reason, longutidunal studies are needed to understand the developmental course and the role of thalamus especially in the language problems in pervasive developmental disorders.