Koroner arter bypass cerrahisinde antegrad ve retrograd kan kardiyoplejisi uygulamalarının postoperatif, hemodinamik ve biyokimyasal veriler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between antegrade and retgodrade blood cardioplegia methods in coronary artery bypass surgery based on postoperative hemodynamic and biochemical result
  1. Tez No: 605229
  2. Yazar: CEREN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kardiyopulmoner Bypass Cerrahisinde hastaya açık kalp ameliyatı sırasında onarım işlemi yapmak amacıyla kalbin durdurulması gerekir. Bu durdurma işleminin sağlanması amacıyla öncelikle hastanın yaşam fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için kalp – akciğer makinasına bağlı olmalıdır. Kalp – akciğer makinası hem kalp gibi kanın vücutta dolaşımını sağlarken akciğer göreviyle kanın temizlenmesini sağlar. Hastanın perfüzyon işlemine başladıktan sonra hekimler kalbin durdurma işlemi gerçekleştirirler. Farklı yöntemlerle hastalara kalbi durdurmak amacıyla kardiyopleji verilir. Kalbin durdurulması esnasında sadece miyokard perfüze edilemez. Bu durumda iskemik hasara neden olabilir. Bu hasarın en aza indirgenmesi için de kardiyoplejinin veriliş yöntemlerinin değerlendirilmesi gerekir. Çalışmamızda 30 hastaya yapılmış olan koroner bypass ameliyatlarında preoperatif ve postoperatif dönemlerde kan da troponın I, CK, CK-MB, AST ve ALT bakılmıştır. Perioperatif ve postoperatif dönemde kan gazında laktat seviyeleri incelenmiştir. Veri analizlerinde SPSS 23.0 (IBM) paket programı kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel olarak p değerinin 0,05'in altında olması anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç olarak 30 hasta sayısına göre yapılan değerlendirmede antegrad kardiyopleji yönteminin retrograd kardiyopleji yöntemine göre daha güvenli olduğu ve miyokardiyal koruma açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
When open heart surgery has to be performed in cardiopulmonary bypass surgery, the heart must be (temporarily) stopped in order to perform repair in the patient's heart. During this cardiac arrest the patient must be connected to the heart- lung machine to maintain the vital functions. The heart - lung machine allows circulation and filtering of blood replacing the function of the heart and lungs, respectively. When the perfusion of the patient has started, the physicians perform the cardiac arrest. Cardioplegia is given to patients by different methods for cessation of cardiac activity. By way of contrast, the myocardium cannot be perfused during cardiac arrest. As a result, ischemic damage will occur. In order to minimize this damage, the methods of administration of cardioplegia should be evaluated. İn this study, 30 patients with coronary bypass surgery were included and troponin I, CK, CK-MB, AST and ALT levels were measured during preoperative and postoperative periods of the surgery. The lactate values were also measured during this period. The obtained results during the perioperative and postoperative period were analyzed by SPSS 23.0 (IBM) and a p-value less than 0.05 (typically ≤ 0.05) was statistically significant. As a conclusion, in these 30 patients antegrade cardioplegia was superior to retrograde cardioplegia in terms of safety and there was a statically significant difference in myocardial protection.