Lise öğrencilerinde riskli davranışların temel ihtiyaçlar ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between high school students 'risky behavior and basic needs
- Tez No: 605230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BALKAYA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ergenlik dönemi içerisinde bulunan lise öğrencileri her insanda olduğu gibi güç, ait olma, özgürlük ve eğlenme gibi bir takım temel ihtiyaçlara sahiptirler. Bu bireylerin içinde bulundukları dönem ve okul ortamına bağlı olarak bir takım riskli davranışları sergileyebildikleri de görülmektedir. Bu bağlamda lise öğrencilerinin riskli davranışları ile temel ihtiyaçları arasında bir ilişkinin olabileceği incelenmesi gereken bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmada lise öğrencilerinin riskli davranışlarının çeşitli değişkenler açısından araştırılması ve temel ihtiyaçlar ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kütahya ilindeki çeşitli liselerde öğrenim gören 842 öğrenciye, demografik bilgi formu, Temel İhtiyaçlar Ölçeği ve Ergenlerde Riskli Davranışlar Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiş. Verilerin analizinde frekans, yüzde, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon, regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, lise öğrencilerinin riskli davranışlarının cinsiyet, okul türü, anne baba birliktelik durumu, babanın eğitim düzeyine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Lise öğrencilerinin riskli davranışları ile ait olma ihtiyacı arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur. Erkek öğrencilerin riskli davranışları ile ait olma ihtiyacı arasında negatif ve özgürlük ihtiyacı arasında pozitif yönlü ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin riskli davranışlarının ait olma ihtiyacı ile negatif, eğlence ihtiyacı ile pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High school students in adolescence may need some basic needs such as power, belonging, freedom and having fun. It is also seen that these individuals may exhibit some risky behaviors depending on their period and school environment. In this context, investigating the relationship between high school students' risk behaviors and their basic needs becomes an important issue. In this study, it is aimed to investigate the risk taking behaviors of high school students in terms of various variables and basic needs. In this context, a questionnaire consisting of demographic information form, Basic Needs Scale and Risky Behavior Scale in Adolescents was applied to 842 students in various high schools in Kütahya in 2018-2019 academic year. The data obtained were analyzed with SPSS package program. As a result of the study, it was found that risk taking behaviors of high school students differ according to gender, parental marital status, parental education level and type of shelter that they live in. It was found that there was a negative relationship between risk taking behavior and belonging need of high school students, and a positive relation between need of entertainment and freedom.