Planlama ve kırsal alan içinde yeralan orman köylerini kalkındırma planlarının ekonomik ve toplumsal ölçütleri ile planlama tekniklerinin bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi
Assessment with a holistic approach of economicis and social criteria with planinig techniques in the rural area of forest villiages development plans and planning
  1. Tez No: 605238
  2. Yazar: AYLİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AHMET SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kırsal kalkınma planlarının ülkenin gelişmesinde büyük önemi vardır. Orman köylerini kalkındırma planlarının yapılması ile köylerin mevcut durumu saptanmaktadır. Böylece köylüler için projeler ve yatırım önerileri gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda köylülere krediler verilmekte ve kooperatifler kurulmaktadır. Bu tezin amacı, köylülerin ihtiyaçlarının ne olduğunun belirlenmesi ve planların uygulanabilirlik derecesinin ne olduğunun tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The country of advance is great importance the rural development plans. Forest villiages of development plans whit realization are determined current stiation. Thus, pojecets and invsetment proposals are being developed for the villiags. In this context, the villagers are given loans and for co-operatives is established. In this study of aim is determined what are the needs of the villiagers and what is the degree of applicabilitiy of plans.