An examination of STEAM teacher competencies
STEAM öğretmen yeterliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 605239
  2. Yazar: MÜNİRE BERNA BEŞKESE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, STEAM öğretmenlerinin, STEAM öğretmeni olmaya nasıl anlamlar verdiğini, tanımladığını ve gerçekleştirdiğini incelemektedir. Kalitatif yöntemlerden fenomenolojik araştırma metodu kullanılmıştır. İki araştırma sorusuna;“STEAM öğretmenleri, STEAM öğretmen yeterliklerini nasıl tanımlıyorlar?”ve“STEAM öğretmenleri, ideal öğretmen yeterlikleri ile STEAM öğretmen yeterlikleri arasındaki farkı nasıl tanımlıyorlar?”hizmet etmek üzere tasarlanan detaylı ve yarı yapılandırılmış röportaj sorularının hazırlanması için literatür taraması, saha ziyareti (İstanbul'daki en iyi STEM okullarından birine) ve dört pilot çalışması yapılmıştır. En az iki yıl deneyimi olan beş Amerikalı STEAM öğretmeniyle röportajlar gerçekleştirilmiştir. Yanıt verenlerin özgeçmişleri ve çizilen STEAM öğretmeni zihin haritaları nirengi (üçgenleme) için kullanılmıştır. Röportaj sorularını yanıtlayanların, herhangi bir hatırlatma olmadan STEAM öğretmen yeterlikleri hakkında düşüncelerini alabilmek için Hiyerarşik Odaklanma Yöntemi adımları takip edilmiştir. Röportajı veren kişinin bahsettiği yeterliğin önemini belirlemek için yüz ifadeleri ve ses tonunun değerlendirildiği Ses Kayıtlarından Süratli Tema Belirleme (RITA) yönteminden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, STEAM öğretmen yeterliliği için yüz otuz dokuz tane yetenek, beceri ve özellik listelenmiştir. İdeal ve STEAM öğretmen yeterliği arasında yirmi sekiz farklı yetenek, beceri ve özellik kaydedilmiştir.“Çalışma Arkadaşlarıyla İşbirliği”,“Uzmanlarla İşbirliği”,“Hayat Boyu Öğrenme”ve“Orijinal Fikir Üretme ve İnovatif Olma”, öğretmenler tarafından en fazla bahsedilen ve önem verilen STEAM öğretmen yeterlikleridir.“Kavramların Entegrasyonu”,“Sanata Değer Vermek”ve“Çeşitli Hobilere Sahip Olmak”ideal öğretmende bulunmayabilecek fakat STEAM öğretmeninde olması gerektiği belirtilen özelliklerdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate how STEAM teachers conceptualize, define, and actualize what it means to be a STEAM teacher. A phenomenological research which is one of the qualitative methods was followed. A literature review, field visit (to one of the best STEM schools in Istanbul) and four pilot studies were completed to design in depth, semi-structured interview questions that served the two research questions;“How do STEAM teachers conceptualize the STEAM teacher competencies?”and“How do STEAM teachers define the differences between ideal teacher competencies and STEAM teacher competencies?”. Five teachers from USA with at least two years of experience as a STEAM teacher were interviewed. Respondents' resumes and STEAM teacher competency mind maps were used for triangulation. Hierarchical Focusing Method was followed to receive interviewees' prominently conceptualized STEAM teacher competencies. Rapid Identification of Themes from Audio Recordings (RITA) method was utilized to capture the facial expressions and tones that reflected the sense of importance of the competency the interviewee was talking about. As a result, one hundred and thirty-nine abilities, characteristics and skills were listed as the STEAM teacher competencies and twenty eight abilities, characteristics and skills were recorded as the differences between ideal and STEAM teacher competencies.“Collaborating with Colleagues”,“Collaborating with Professionals”,“Life-long Learner”, and“Creator and Innovator”were declared the most for STEAM teacher competencies.“Integrating Concepts”,“Appreciating Arts”and“Having various Hobbies”were highly mentioned STEAM teacher competencies which ideal teachers might not necessarily possess.