Kalp cerrahisinde pulsatil ve nonpulsatil akımların preoopreatif ve postoperatif etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the preoperative and postoperative effects of pulsatil and nonpulsatil flows in heart surgery
- Tez No: 605271
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Açık kalp cerrahisinde kardiyopulmoner bypass (KPB) esnasında pulsatil ve nonpulsatil olmak üzere iki farklı akım modeli kullanılmaktadır. Bu iki akım modelinin birbirlerine üstünlüğü konusunda fikir birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmada amacımız bu iki akım modelinin klinik ve hemodinamik etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya pulsatil akım uygulanan (grup 1) n=15, nonpulsatil akım uygulanan (grup 2) n=15 toplam 30 hasta dahil edildi. Her iki grup için preoperatif, postoperatif 24.saat ve postoperatif 72.saat hemogram ve biyokimya kan örneği, preoperatif, kros klemp 5.dk, KPB sonu ve postoperatif 2.saat kan gazı örnekleri incelendi. Alınan bu örneklerden hemoglobin, hemotocrit, lökosit, eritrosit ve trombosit değerleri kayıt edildi. Biyokimya kan örneğinden kreatin değerleri ve kan gazı örneklerinden ise laktat değerleri kayıt altına alındı. Her iki grup için postoperatif 24.saat drenaj ve diürez miktarları, yoğun bakım ünitesi ekstübasyon, yoğun bakım ünitesinden çıkış süreleri ve hastaneden taburculuk gün sayıları karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirildi. İki grup arasında drenaj ve taburculuk süreleri istatiksel olarak anlamı farklılık tespit edildi (p0.05). Elde ettiğimiz veriler ışığında KPB'de uygulanan akım modellerinin bazı değişkenler üzerinde farklı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two different flow models, pulsatile and nonpulsatile, are used during open heart surgery during cardiopulmonary bypass (CPB). There is noconsensus on the superiority of these two currentmodels. The aim of this study was to compare the clinical and hemodynamic effects of these two flow models. Thirty patients with pulsatile flow (group 1) n = 15 and nonpulsatile flow (group 2) n = 15 were included in the study. Preoperative, postoperative 24 hours and 72 hours post operative hemogram and biochemistry blood samples, preoperative, cross-clamp 5th minute, end of CPB and postoperative 2nd hour blood gas samples were examined for both groups. Hemoglobin, hematocrit, leukocyte, erythrocyte and platelet values of these samples were recorded. Creatine values from biochemistry blood samples and lactate values from blood gas samples were recorded. The post operative 24th hour drainage and diuresis amounts, intensive care unit extubation, intensive care unit exit times and hospital discharge days were compared for both groups. The data obtained were evaluated statistically. There was a statistically significant difference between the two groups in terms of drainage and discharge time (p 0.05). In the light of the data we obtained, it was determined that the current model sapplied in CPB have different effects on some variables.