Akut miyokard infarktüsünde QT dispersiyonu
  1. Tez No: 60528
  2. Yazar: METİN CANSEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Akut miyokard infarktüsünden (AMI) dolayı meydana gelen ölümlerde ventriküler taşiaritmiler çok önemli bir nedendir. Bu tür aritmilerin gelişebileceği hastaları önceden tahmin edip gerekli önlemleri almak, büyük avantaj sağlayacaktır. Bu çalışma AMI ' de ventriküler taşiaritmi riskini saptamada QT dispersiyonunun kullanılabilecek bir yöntem olup olmadığını araştırmak için yapıldı. Bütün derivasyonlarda QRS kompleksinin başlangıç noktası ile T dalgasının TP izoelektrik çizgisine dönüş noktası el ile işaretlenerek ölçülen mesafe QT aralığı olarak ölçüldü. QT dispersiyonu (QTD), EKG deki herhangi bir derivasyondaki maksimum QT aralığı ile minimum QT aralığı arasındaki fark olarak hesaplandı. Gruplar arasında QT dispersiyonları arasındaki farklılık araştırılarak ventriküler taşiaritminin gelişip gelişmeyeceği tahmin edilmeye çalışıldı. Sonuçta AMI' ü geçirip ventriküler taşiaritmiye giren (Grup I ) grupta ortalama QTD ; 76.03 msn, AMI' ü geçirip ventriküler taşiaritmiye girmeyen (Grup n) grupta ortalama QTD; 51.34 msn, sağlıklı kontrol grubunda (Grup Ut) ortalama QTD; 12.21. msn idi ve gruplar arasındaki farklılık istatistiki olarak anlamlı idi (p< 0.00001 ). Sonuç olarak bu yöntem ventriküler taşiaritmileri tahmin etmede yararlı bir yöntemdir. Ancak bu yöntem temel elektrofizyolojik ve metodolojik problemlerden dolayı yine de tek başına ventriküler taşiaritmileri tahmin etmede referans bir kriter olarak mükemmel bir yöntem gibi gözükmemektedir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ventricular arrhythmias are one of the most important reasons of death due to acute myocardial infarctions (AMI). It will be advantageous to determine and guess these types of arrhythmias before they happen. This study was performed to investigate whether QT dispersion (QTD) is a useful method to ascertain the ventricular tachyarrhythmias risk in AMI. In all derivations the initial point of QRS complex and the turn point of T wave to TP isoelectrics line marked with hand and measured as QT interval. QTD was considered as the difference between the maximum and minimum QT interval. The QTD difference between the groups was investigated to guess if ventricular tachyarrhythmias can develop. As a result, the mean QTD was 76.03 msn in the group with ventricular tachyarrhythmias with AMI (Group I) ; was 51.34 msn in the group without VT with AMI (Group n) ; was 12.21 msn in the healthy group (Group m). The difference between the groups was statistically meaningful (p< 0.00001 ). As a result this method is useful to predict ventricular tachyarrhythmias, but because of the basic electrophysiological and methodological problems, it seems not as a unique perfect reference enter to predict ventricular tachyarrhythmias. 34