Astmalı hastalarda uygulanan fizyoterapi ve rehabilitasyonun solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesine etkisi
  1. Tez No: 60529
  2. Yazar: GÜLBİN EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
114 ÖZET Astmalı hastalarda medikal tedavi, eğitim ve fizyoterapi programlarıyla, has talığı kontrol altına almak, onların günlük yaşam aktivitelerini minimal semptomla sürdürmelerini sağlamak, solunum fonksiyonlarını normale yakın değerlere ulaştır mak ve akut eksaserbasyonlan önlemek amaçlanır. Bu amaçlara ulaşmak ancak kapsamlı bir hasta eğitim programıyla gerçekleşebilir. Literatürde ayaktan takip edilen hastalarda medikal tedavi, hasta eğitimi, fiz yoterapi ve rehabilitasyonun yoğun bir şekilde kombine uygulandığı objektif bir ça lışmaya rastlamamış olmamız bizi böyle bir çalışmaya yöneltmiştir. Çalışmamız İstanbul Tıp Fakültesi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikli niğine başvuran daha önceden astma tanısı konmuş hastalar üzerinde gerçekleşti rilmiştir. Araştırmaya alınan 49 hastadan 40'ı çalışmayı tamamlamış, bu hastalarda düzenli olarak eğitim seanslarına gelmeyi kabul edenler çalışma grubuna (20 hasta), diğerleri ise kontrol grubuna (20 hasta) ayrılmıştır. Çalışma öncesi bütün hastaların genel durumu (kas-iskelet sistemi, semptom ları, solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi) değerlendirildi ve hastalara yaşam kalitesi ve psikososyo-ekonomik durumu açıklığa kavuşturacak değerlendirme formları uygulandı. Kontrol grubuna değerlendirmelerin bitiminde tek seanslık in haler ve PEF metre kullanımına yönelik bilgi verildi. Çalışma grubu ise haftada bir- gün, günde iki saatlik bir eğitime tabi tutuldu. Başlangıçta yapılan bütün değerlen dirmeler bir ay sonra tekrarlandı. Tedavi sonrası her iki grubun hastalıkları hakkında bilgi düzeylerinde artma, inhaler kullanım tekniğinde gelişme, gece ve gündüz semptomlarında azalma, anksi- yete ve depresyon seviyesinde azalma.solunum fonksiyonları, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesinde artma, solunum frekansında ise azalma olduğu gözlendi. İki grubu birbiriyle karşılaştırdığımızda gelişmeler çalışma grubu lehine bulundu.115 Solunum eğitimi sonrası çalışma grubunda solunum tipinde değişme, diyaf- ragmatik solunumda gelişme, istirahatte ve derin solunumda yardımcı solunum kas larının kullanımında azalma, solunumun derinliğinde ve torakal ekspansiyon mikta rında azalma ve postüral deformitelerde azalma olduğu gözlendi. Kontrol grubun daki hastalarda ise bir değişiklik olmadı. Bu bulguların ışığında hastaları her yönde destekleyecek kapsamlı bir eğitim programı ve solunum fizyoterapisinin astmalı hastalar için yararlı olacağını düşün mekteyiz.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY The main goal of the medical treatment, patient education and pulmonary rehabilitation programs for asthmatic patients is to control the disease, to decrease the symptoms during daily life, to normalize pulmonary functions and to prevent acute exacerbations. In the literature, we could not find a study that consists of a medical treatment, patient education program, physiotherapy and rehabilitation program all together in outpatient basis. For this reason, we designed this study. Forty asthmatic patients admitting to the outpatient clinic of Respiratory Department of Istanbul Faculty of Medicine were included in this study. Patients were divided into two groups (study group and control group). Study group (n=20 patients) consisted of the patients accepting to attend the education program regularly. Patients in the control group (n=20 patients) did not attended the education program but documents about education program were given to them. At the beginning of the study, musculoskeletal system, symptoms, pulmonary function and exercise capacity of all the patients were assessed. Questionnaires for quality of life and psychosocial-economic status were filled in. Patients in the control group were informed about inhaler and PEF (peak expiratory flow) meter techniques at the beginning of the study. On the other hand, patients in the study group had two hours of education once in a week during a period of one month. For both groups, all of the parameters were investigated at the end of the month again. For both groups, there were improvements in the knowledge of asthma and inhaler techniques after one month education program. The degree of improvement was greater in the study group. We assessed decrease in symptoms, anxiety and depression level and in the respiratory rate. Whereas respiratory function, quality of life were increased. The degrees of theese changes were also greater in the study group.17 In the study group, there was a change in the respiratory pattern, progress in diaphragmatic breathing, decrease in the activity of accessory respiratory muscles during rest and deep breathing, increase in the expansion of thorax and deepness of breath. Improvement in postural deformities was assessed also. However, we could not get any change in the control group. In conclusion, we think that intensive education program and respiratory physiotherapy for asthmatic patients must be compulsory.