Soğanlarda (Allium cepa L.) hibrit tohum üretimi için geliştirilen saf hatların karakterizasyonu
Characterization of pure onion (Allium cepa L.) lines for hybrid seed production
- Tez No: 605283
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmada hibrit soğan ( Allium cepa L. ) tohumu üretiminde ana ve baba adayları geliştirme olanağı olan ve 1995 yılında başlanarak son 15 yılda geliştirilen saf hatların morfolojik karakterizasyonu yapılmıştır. Hibrit soğan üretiminde kullanılan ana ve baba adaylarının geliştirme olanağı olanların belirlenmesi ve devamlılığın sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye'de üretimi yapılmakta olan Bereket, Burgaz, Hazar, Metan 88, MT 101, MT 102, Redambosta, Seç, Seyhan ve Valenciana olmak üzere toplamda 10 çeşit soğan kullanılmıştır. Bitki çıkış tarihleri, sap sayısı, sap uzunluğu ve verimleri incelenmiştir. Jump programında, ortalamaların karşılaştırılması ise Tukey testine göre 0,05 hassasiyet derecesinde yapılmıştır. Yapılan morfolojik karakterizasyon sonunda Metan 88 ve Seç çeşitleri çalışmada uzun sap oluşturan ve yüksek verim elde edilen çeşit olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological characterization of pure lines which started in 1995 and developed in the last 15 years, which has the opportunity to develop mother and father lines candidates in hybrid onion (Allium cepa L.) seed production, has been made. It is aimed to determine the continuity of the mother and father candidates who are used in hybrid onion production and to ensure continuity. In this study, 10 different onion types which has been currently used for onion production in Turkey; such as Bereket, Burgaz, Hazar, Metan 88, MT 101, MT 102, Redambosta, Seç, Seyhan ve Valenciana has been used. Plant emergence dates, flower stalk number, flower stalk length and yield were determined. The comparison of the means was made with a sensitivity of 0.05 according to the Tukey test by JMP. According to morphological charachterisations research, the Metan 88 and Seç species were observed which has tallest flower stalk hight and highest efficiency on yield.