The fluid and the feminine in the awakening and bodies of water
The Awakening ve Bodies of Water; Akışkanlık ve kadınsılık
  1. Tez No: 605282
  2. Yazar: JASMİNE JESSİCA Y GREEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TREVOR JOHN HOPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, The Awakening ve Bodies of Water romanlarındaki akışkanlık ve kadınsılık sembolizmini ve ataerkil hayali tarafından yönetilen cinsiyetin hiyerarşik bir ikili bakış açısını temsil ettiklerini inceler. Akıcılığın ve dişiliğin bağlamı, kadın cinselliğinin, ataerkil kontrolü altında oluşunu yansıtır ve sulu derinliklerde ve bilinçaltında bulunan feminenin bastırıldığını gösterir. Sıvı olarak temsil edilen bilinçdışı ve kadınlığın psikanalitik bir okuması,“uncanny”kavramını ortaya çıkararak hem kadın cinselliği konusundaki derin bir çelişkiyi, hem de her iki romanda da bulunabilecek bir geçiş/uyanış olasılığını anlamayı sağlar.“Uyanış”olarak da tanımlanan bu geçiş,“écriture féminine”olarak bilinen yazma biçimi ile iki romandada, dişiliği, baskılanmış/bastırılmış kadınların cinselliğini serbest bırakmayı mümkün kılarak, kadınlığı hiyerarşik ikili katagorizasyondan ayıran bir okumayı mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the symbolism of fluids in the novels The Awakening and Bodies of Water and their representations of a hierarchical binary view of gender, governed by the masculine-patriarchal imaginary. The association of fluidity and femininty reflects the patriarchal control of female sexuality and reveals the suppression/repression of the feminine, which is located in the watery depths and the unconscious. A psychoanalytic reading of the unconscious and femininty, represented as the fluid, leads to the notion of the uncanny, which enables the reader to understand both a profound ambivalence about female sexuality and the possibility of a transition, which can be found in both novels. This transition, or 'awakening' enables a reading which untangles the feminine from the hierarchical binary catagorization, in the form of“écriture féminine”, which makes possible a liberation of female sexuality that is suppressed/repressed.