İdarenin sivil hava taşıma işletmeleri üzerindeki denetim görevi
Audit duty of administration on civil air operators
- Tez No: 605294
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ZELİHA KAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sivil Havacılık, Law, Civil Aviation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşen dünyada süratli taşıma sistemlerinden birisi olarak ön plana çıkan sivil hava taşımacılığı yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetlerinde yoğun olarak kullanılan bir taşıma türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompleks hava araçları ile gerçekleştirilen uçuşların güvenliği özellikle yolcu taşımacılığı söz konusu olduğunda hayati önem arz etmektedir. Risk unsuru taşıyan hava taşımacılığı alanında güvenliğin sağlanması için hava işletmelerinin ulusal ve uluslararası mevzuata uygun hareket etmesi gerekmektedir. Güvenlik kavramının Türk idare hukuku bakımından kamu düzeni kavramı ile yakından alakalı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple idarenin hava taşımacılığı alanında faaliyet gösteren işletmeler üzerinde gerçekleştirdiği denetim faaliyetlerinin kamu düzeni amacının sağlanmasına dönük olduğu rahatlıkla söylenebilir. Kısaca bu tezde idare tarafından hava taşıma işletmeleri üzerinde gerçekleştirilen denetim faaliyetleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Civil air transportation, which is one of the fastest carriage system in the globalizing world, can be considered as one of the most frequently used cargo and passenger transport activities. Safety of flights with complex aircrafts is vital, especially when it comes to passenger carriage. In order to ensure safety in this field which consists risks, air operators must act in accordance with national and international legislations. It is known that the concept of security is closely related to the concept of public order in terms of Turkish administrative law. For this reason, it can be easily said that the audit activities carried out by the administration on the air operators are aimed at achieving the purpose of public safety. In brief, this thesis will cover duty of audit on air transport operators carried out by the administration.