İkinci Dünya Savaşı'nda İngiliz Hava Kuvvetleri: 1918-1944 arası stratejik hava gücü doktrini ve askeri paradigma dönüşümü
The British Air Force in World War II: Strategic air power doctrine and military paradigm shift between 1918–1944
  1. Tez No: 1002589
  2. Yazar: YAVUZ SELİM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERT SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı yıllarında askeri havacılık teknolojisinde yaşanan sıçramanın, Birleşik Krallık'ın tarihsel coğrafi izolasyon paradigmasını nasıl dönüştürdüğünü ve bu değişime karşı geliştirilen stratejik yanıtları mercek altına almaktadır. Britanya'nın bir ada devleti olması hasebiyle deniz gücüne ve Manş Denizi'nin sunduğu doğal korumaya dayalı geleneksel savunma doktrini; uçakların kazandığı menzil, vuruş gücü ve hız unsurlarıyla birlikte yapısal bir kırılmaya uğramıştır. Tez kapsamında, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin kurumsal kimliğini kazanma süreci, Alman hava tehdidinin tırmanışıyla şekillenen teknolojik modernizasyon ve savaş dönemindeki operasyonel idare disiplinler arası bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, Britanya'nın savunma başarısının yalnızca pilotaj yetkinliğiyle değil, coğrafi korunaklılığın kaybına karşı geliştirilen sistemik ve organizasyonel bir adaptasyonla mümkün olduğunu teyit etmektedir. Bu doğrultuda radar teknolojisi, entegre haberleşme ağları ve sivil savunma sistemlerinin birleştiği bütünsel savunma kurgusu; modern harbin doğasındaki değişimle birlikte ulusal güvenliğin artık fiziksel sınırların ötesinde, teknolojik inovasyon kapasitesiyle yeniden inşa edildiğini kanıtlamaktadır. Çalışmada kullanılan yöntem, birincil harekât belgeleri ile mevcut akademik literatürün mukayeseli analizine dayanmaktadır. Hava gücünün, adanın savunmasında coğrafi eksiklikleri telafi eden bir erken uyarı ve müdahale mekanizması olarak nasıl kurgulandığı metnin ana izleğini oluşturmaktadır. 1940'taki savunma yapılanmasından savaşın sonundaki stratejik operasyonlara kadar uzanan bu süreç, RAF'ın sahadaki belirleyici rolünü netleştirmeyi ve literatürdeki boşlukları resmi arşiv kayıtları üzerinden tamamlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of the rapid development of military aviation technologies during the Second World War on the United Kingdom's historical paradigm of geographic isolation, as well as the defensive and offensive strategies developed in response to this transformation. Britain's traditional defense doctrine—rooted in its status as an island nation and reliant on naval power and the natural protection afforded by the English Channel— underwent a structural rupture with the increasing range, striking power, and speed of air power. Within this framework, the thesis examines, from an interdisciplinary perspective, the institutional construction of the Royal Air Force, the process of technological modernization shaped by the growing German air threat, and the operational management practices employed during the war years. The findings confirm that Britain's defensive success was not solely dependent on pilot proficiency, but rather on a systemic, technological, and organizational response developed to counter the erosion of geographic isolation. This integrated defense structure, combining radar technology, communication networks, and civil defense systems, demonstrates that with the shift in the nature of modern warfare, national security is no longer built upon physical boundaries but on technological innovation and doctrinal adaptation. The methodology relies on a comparative analysis of primary operational records and academic literature, illustrating how air power was designed as an early warning and response system to compensate for geographic vulnerabilities. By examining the period from the defensive setup of 1940 to the strategic operations at the end of the war, this study aims to clarify the role of the RAF and address strategic gaps in the literature through primary archival sources.