Joint venture sözleşmeleri
Joint venture agreements
  1. Tez No: 605295
  2. Yazar: MUHAMMET TARIK ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyada teknolojinin gelişmesi ve ülkeler arası mesafelerin kısalması yerli ve yabancı ticaret şirketleri arasında ticaret hacminin artmasına neden olmuş, bunun neticesinde de hukuk düzeninde farklı sözleşme tipleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Joint venture sözleşmeleri de adi ortaklık temelli yapısı ile şirketlerin talep ettiği esnekliği kendilerine sağlamakta, iradelerini daha doğru biçimde hukuki düzleme yansıtmalarına aracı olmaktadır. Joint venture sözleşmeleri genel olarak iki tipte kurulmaktadır. Bunlardan ilki salt sözleşmeye dayalı joint venture'lar, diğeri ise sermayeye katılmalı joint venture'lardır. Salt sözleşmeye dayalı joint venture'lar yalnızca ortaklık esaslarını içeren bir temel sözleşmeye istinat etmekteyken, sermayeye katılmalı joint venture'larda genellikle temel sözleşmeye dayanarak bir ticaret şirketi kurulması söz konusu olmaktadır. Özellikle sermayeye katılmalı joint venture'larda söz konusu olan bu sözleşmeler bütünü, özel olarak değerlendirilmeyi gerektirmektedir. İşbu çalışmada, joint venture ilişkilerinin ortaya çıkışı, hukuki niteliği, kuruluşu, işleyişi ve sona ermesi hakkında bilgi verildikten sonra, mevzuat hükümleri doğrultusunda Türk Hukukunda joint venture'ların durumu açıklanmış; özellikle doktrinde tartışmalı konularda karşıt görüşlerin savları değerlendirilerek ilgili konulara çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With development in technology and distances becoming meaningless, trade volume of both domestic and international companies have risen and many new agreement types came along. Joint venture agreements, which are based on ordinary partnership, offers enough flexibility to both sides of the agreement and is a great way to put both sides' wills in a more accurate manner. There are a couple of joint venture agreement varities. First one is“contractual joint venture”and the second one is“equity joint venture”. Contractual joint venture only relies on a basic agreement which includes the fundamentals of the partnership. On the other hand, equity joint venture includes the establishment of a company based on a basic agreement. This forms an entitiy of agreements and must be particularly evaluated. This paper will first give some information about the emergence of joint ventures, their legal characteristics, functions and termination. After that essential information, joint ventures in Turkish Legaslation will be analysed and suggestions will be offered in some subjects that are debated in doctrine.