İdarenin sivil havacılık faaliyetleri
Civil aviation activities of administration
  1. Tez No: 476878
  2. Yazar: ÖMER FARUK EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Law, Public Administration, Civil Aviation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Sivil havacılığa ilişkin uluslararası andlaşmalar ve Devletlerin milli düzenlemeleri hava hukukunun oluşumunu sağlamıştır. Şikago Konvansiyonunda, taraf devletlerin kendi hava sahaları üzerinde tam ve münhasır hakimiyeti olduğu düzenlenmiştir. Bu nedenle, sivil havacılık faaliyetlerinin regülasyonunda, devletlerin milli düzenlemeleri önem arz etmektedir. Devletlerin sivil havacılık faaliyetlerini regüle etmesi ise idare hukukunun bir alt dalı olarak kabul edilebilecek olan hava idare hukuku kapsamında ele alınmalıdır. Bu çalışmada, idarenin sivil havacılık faaliyetleri, hava idare hukuku kapsamında incelenmiştir. Öncelikle hava hukuku tanımı ve tarihsel gelişimine değinilmiş, sivil havacılıkta idari teşkilatlanma ve uluslararası kuruluşlarla olan ilişki incelenmiştir. Sonrasında ise hava taşıma faaliyetinin hukuki niteliği belirlenerek, idare ve ticari hava işletmeleri arasındaki ilişkinin hukuki rejimi incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak idare ve ticari hava işletmeleri arasındaki ilişkiye yeni bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
International treaties on civil aviation and the national regulations of the States have provided the formation of air law. In the Chicago Convention, it was regulated that the contracting States recognize that every State has complete and exclusive sovereignty over the airspace above its territory. For this reason, in the regulation of civil aviation activities, the national regulations of states are important. State regulation of civil aviation activities should be dealt with under the administrative air law, which can be regarded as a subdivision of administrative law. In this study, civil aviation activities of administration were examined within the scope of administrative air law. First of all, the definition and historical development of air law, administrative organization for civil aviation and its relation with international organizations are examined. Later, the legal nature of the air transportation activity was determined and tried to examine the legal regime of the relationship between administration and commercial air operators. Finally, a new model of relationship between administration and commercial air operators is proposed.