Analyzing behavioral biases in ship investments in Turkey from the perspectives of stakeholders
Türkiye'deki gemi yatırımlarında davranışsal önyargıların paydaş perspektifleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 605302
  2. Yazar: ERSİN FIRAT AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİLGE ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Yatırımlar işletmelerin geleceği için oldukça önemlidir. Özellikle sabit sermaye yatırımlarının geri döndürülemezlik özelliği dikkate alındığında, yatırım kararlarının rasyonel kalıpların gerektirdiği şekilde verilmesi gerekmektedir. Doğru zamanda verilmiş bir yatırım kararı, bir işletmeyi çok yüksek karlılıklara ulaştırabilirken, yanlış yatırım kararları işletmeleri iflasa dahi sürükleyebilmektedir. Dolayısıyla, sermaye yoğun yapısı dikkate alındığında, denizcilik işletmeleri için gemi yatırımları stratejik bir karardır. Yükselen filo yaşı, yaşlı gemilerin yüksek sigorta ve bakım tutum maliyetleri, teknolojik gelişmeler, kalite standartları, artan rekabet, denizyolu taşımacılığı talebinin yükseleceğine dair beklentiler, gemi yatırımlarının sürekli yapılmasını gerektirmektedir. Yüksek sermaye gereksinimi nedeniyle gemi yatırımlarının rasyonel temellere dayanması gerekmektedir. Denizcilik işletmeleri için gemi yatırımının ve Türkiye için denizcilik sektörünün önemi dikkate alındığında, gemi yatırımlarını yönlendiren faktörlerin neler olduğu ve gemi yatırımlarında ağırlıklı olarak ortaya çıkan davranışsal önyargıların neler olduğu sorularına bu tez kapsamında cevap aranmıştır. Araştırmada kalitatif araştırma stratejisi benimsenmiştir. Araştırmanın anakütlesini, Türk kontrollü deniz ticareti filosu oluşturmaktadır. Gemi adedi bakımından söz konusu filo, ağırlıklı olarak koster tipi gemilerden oluştuğu için bu tez çalışmasının örneklemini kosterler oluşturmaktadır. Ayrıca, gemi yatırımcılarına birçok konuda çeşitli hizmetler veren danışmanlar, gemi alım satım işlemlerine aracılık hizmeti veren gemi alım satım brokerleri, Türkiye'deki denizcilik sektöründe yer alan paydaşların bir araya gelerek kurdukları birlik ve derneklerin üst düzey temsilcileri de araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler, Kvale (1996) tarafından ifade edilen“madenci”rolüne uygun olarak toplanmış, toplanan veriler de Wolcott (1994) tarafından ileri sürülen sistematik yaklaşım dikkate alınarak analiz edilmiştir. Söz konusu sistematik yaklaşımın uygulanabilmesi için de Miles and Huberman (1994) tarafından ileri sürülen aksiyon akışı dikkate alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Türkiye'deki gemi yatırımlarını etkileyen faktörler; piyasa zamanlaması, gemi yatırımcılarının profili ve iş modelleri, geminin teknik özellikleri, gemi finansmanı ve dış çevre başlıkları altında gruplandırılmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki gemi yatırımlarında ağırlıklı olarak cazibe yanlılığı, sahiplik etkisi, çıpalama önyargısı, sürü psikolojisi, aşırı güven, statüko yanlılığı ve yerel yatırım yanlılığı davranışsal önyargıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investments are vital for the future of companies. Especially in view of the irreversibility of fixed capital investments, investment decisions should be made in accordance with rational patterns. An investment decision made at the right time may lead to high profitability for the company, while the wrong decisions may also drag the company into bankruptcy. In this sense, due to its capital-intensive structure, ship investment is a strategic decision for the shipping companies. Ship investments need to be continuous mainly because of rising fleet age, high insurance and maintenance costs of old ships, technological developments, quality standards, increasing competition, expectation of increase in demand for maritime transport. Due to the high capital requirement, ship investments should be made according to rational patterns. Considering the importance of ship investments for a shipping company and the importance of maritime transportation industry for Turkey, it is intended to answer to the questions of what the factors driving ship investments and what the common behavioral biases that occur in ship investments in Turkey are in this dissertation. The population of the research constitutes Turkish-owned merchant fleet, and since the fleet is mainly composed of coasters by numbers, the sampling of this dissertation consists of coasters. In addition, consultants that give consultancy service in various fields to the investors, sale and purchase brokers that give intermediary services to the sellers and buyers, and senior representatives of associations established to gather stakeholders in maritime industry in Turkey were interviewed based on the qualitative research strategy. The data was collected by assuming the role of“miner”as defined by Kvale (1996), and collected data was analyzed based on the systematic approach proposed by Wolcott (1994). In order to implement the systematic approach, the action flows proposed by Miles and Huberman (1994) were considered in the data analysis phase within the scope of this dissertation. According to the findings, factors affecting ship investments in Turkey were categorized as market timing, profile and business models of ship investors, ship specifications, ship finance and external environment. Furthermore, behavioral biases that mainly occur in ship investments in Turkey were detected as desirability bias, endowment effect, anchoring bias, bandwagon effect, overconfidence, status quo bias and home bias