Exploring gifted students' science homework self-regulation skills
Üstün yetenekli öğrencilerin fen bilimleri ev ödevi öz-düzenleme düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 605303
  2. Yazar: NURDAN BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimi çok önemlidir çünkü bu çocuklar bilişsel özellikler, yetenekler ve öğrenme yöntemleri gibi alanlarda akranlarından farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla akranlarından farklı özelliklere sahip olan bu öğrenciler, özel hazırlanmış bir müfredatla özel eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu öğrencilere okul dışı etkinlik olan ev ödevleri de özel olarak hazırlanmalıdır. Bu çalışma üstün yetenekli öğrencilerin ev ödevlerindeki öz-düzenleme becerilerini ve cinsiyet, sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitim düzeyinin özdüzenleme becerilerine etkisini araştırmaktadır. Bu araştırmanın katılımcıları, yetmiş iki kişiden oluşan, 5.6.7.ve 8.sınıfta okuyan, üstün yetenekli öğrencileri içermektedir. Çalışmada veri toplamak için Öğrenci Ödev Ölçeği (Taş,2013) isimli bir anket kullanılmıştır. Veriler analiz edildikten sonra, üstün yetenekli öğrencilerin ev ödevlerinde öz-düzenleme düzeylerinde cinsiyet, sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitimine göre anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Ayrıca üstün yetenekli öğrencilerin fen ödevlerini yaparken yönetim stratejileri, hedef yönelimleri, derin öğrenme stratejileri gibi öz-düzenleme becerilerini kullandıkları da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Education of gifted students is very crucial because these children have different properties from their peers, such as cognitive abilities, talents, and learning strategies. Thus, they need special education with a unique curriculum. Out of schoolwork which is homework should also be differentiated for gifted students. The present study explored gifted students' homework self-regulation skills and the effects of gender, grade level, and parents' education level on gifted students' homework self-regulation levels. Participants of this study consisted of seventy-two 5th, 6th, 7th, and 8th grade gifted students. A survey named as Student Homework Scale (Taş, 2013) was the data collection tool of the study. After analyzing the data, it was found that there were no significant differences in homework self-regulation levels of gifted students with respect to gender, grade level, and parent education. It was also seen that gifted students use self-regulation skills such as management strategies, goal orientations, deep learning strategies while doing science homework.