27 Mayıs 1960 darbesinin seçkin kuramları doğrultusunda incelenmesi
Analysing 27 May coup in accordance with elite theories
- Tez No: 605304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATEM ETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tezde 27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen askeri darbe seçkin kuramları doğrultusunda incelenmiştir. Ana sorunsal olarak, yönetici seçkinler bağlamında bürokratik, askeri ve siyasal seçkinlerin askeri darbe ve darbe sonrası gelişmelerden nasıl etkilendiği ele alınmıştır. Çalışmada bürokratik, siyasal ve askeri seçkinlerden oluşan yönetici seçkinlerin; seçkinleşme süreci, temel eğilimleri, iktidar ilişkileri içerisindeki konumları ile askeri darbenin bu zümreler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. DP'nin siyasal iktidarı elde ettiği yıl olan 1950 yılından hemen önce başlayan yönetici seçkinler bloğunun çözülme sürecinin DP'nin eylemleriyle hızlandığı, askeri darbe sonrasında ise dağılmaya dönüştüğü iddia edilmiştir. Askeri darbe sonrasında bürokrat ve siyasal seçkinlerin konumları zayıflarken askeri seçkinler siyasal sistem içerisinde güçlü bir pozisyon elde etmişlerdir. Bu durum askeri yönetim ve darbe sonrasında yürürlüğe konulan anayasanın seçkin zümreler üzerindeki etkileri ilişkilendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis the coup 27 May is examined in accordance with elite theories. The main problem is how the bureaucratic, military and political elites in the context of the ruling elite are affected by the military coup and post-coup developments. In the study, the ruling elite consisting of bureaucratic, political and military elites; elite process, basic tendencies, positions in power relations and the effects of military coup on ruling elite is discussed. It was claimed that the dissolution process of the ruling elite bloc, which began just before 1950, when DP come into power, was accelerated by the actions of the DP and turned into disintegration after the military coup. While the positions of bureaucratic and political elites were weakened after the military coup, the military elites gained a strong position on political system. This situation is associated with effects of military government and the constitution enacted after military coup on ruling elite.