Üniversite hastanesi ve birinci basamak hekimlerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması; Edirne örneğinde
Comparison of healthy life behavior of university hospital and primary care physicians in Edirne
  1. Tez No: 605322
  2. Yazar: YUSUF CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma Eylül 2018 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Edirne merkezinde çalışmakta olan birinci basamak hekimlerine ve Trakya Üniversitesi hastanesinde çalışmakta olan tüm hekimlere sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve bunların sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi, sağlıklı yaşam biçimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini 703 hekim oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenip, 373 hekimin katılımıyla evrenin %53,05'ine ulaşılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan anket yardımıyla toplandı. Anket katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile ilgili 28 soru ve 52 soruluk sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği olmak üzere toplam 80 sorudan oluşmaktadır. Çalışmamızdaki hekimlerin %49,3'ü (n=184) kadın, %50,7'si (n=189) erkektir. Araştırma grubunun yaş ortalaması 36,0±10,35 (minimum 23, maksimum 67) olarak bulunmuştur. Katılımcıların %16,1'i (n=60) profesör doktor, %3,8'i (n=14) doçent doktor, %7,0'ı (n=26) doktor öğretim üyesi, %4,6'sı (n=17) uzman hekim, %52,8'i (n=197) araştırma görevlisi, %15,8'i (n=59) pratisyen hekim olduğu saptanmıştır. Katılımcıların SYBDÖ' ne verdiği cevaplara göre ortalama puan 119,97±20,02 (minimum 56, maksimum 193 puan) olarak saptanmıştır. SYBDÖ alt ölçeklerinin ortalamaları incelendiğinde en yüksek puanın manevi gelişim, en düşük puanın fiziksel aktivite alt grubunda olduğu görülmüştür. Kadınların, evlilerin, çocuk sahibi olanların, nöbet tutmayanların, sigara içmeyenlerin, kendine vakit ayırabilen ve herhangi bir hobisi olanların SYBDÖ toplam puan ortalamaları anlamlı olarak daha yüksekti. Çalışmamızdan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde sonuç olarak hekimlerin SYBDÖ aldığı puanlar beklenenden düşük olarak tespit edilmiş olup birinci ve üçüncü basamak arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam konusunda daha bilinçli davranmaları ve bu davranışları günlük yaşam biçimi haline dönüştürmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate healthy lifestyle behaviors and their relationship with sociodemographic variables and to determine the factors affecting healthy lifestyle of primary care physicians and Trakya University hospital physicians working in Edirne city center between September 2018 and December 2018. The population of the study consists of 703 physicians. It was aimed to reach the entire universe, but 53.05% of the universe was reached with the participation of 373 physicians. The data were collected by a questionnaire prepared by the researchers. The questionnaire consisted of a total of 80 questions including 28 questions related to the sociodemographic characteristics of the participants and 52 questions of Healthy Lifestyle Behavior Scale. In our study, 49.3% (n=184) of the physicians were female and 50.7% (n=189) were male. The mean age of the study group was 36.0±10.35 (minimum 23, maximum 67). Of the participants' 16.1% (n=60) were professors, 3.8% (n=14) were associate professors, 7.0% (n=26) were faculty members and 4.6% (n=17) were specialists, 52.8% (n=197) were research assistants and 15.8% (n=59) were general practitioner. The mean score was 119.97 ± 20.02 (minimum 56, maximum 193 points) according to the participants' responses to Healthy Lifestyle Behaviors Scale. When the means of healthy lifestyle behaviors subscales were examined, it was seen that the highest score was in the spiritual development and the lowest score was in the physical activity subgroup. Healthy lifestyle behaviors scale total score averages of women, people who are married, who has children, who are working without night shifts, who are non-smokers, who are able to spare time for themselves and who has hobbies were significantly higher. When the findings were evaluated, it was found that the scores obtained by the physicians from the Healthy Lifestyle Behaviors Scale were low than expected; and there was no significant difference between primary and tertiary care physicians.