Çanakkale'deki bazı rüzgar enerji santrallerinin kapasite faktörlerinin araştırılması
Investigation of the capacity factors of some wind energy power plants in Çanakkale
- Tez No: 605377
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda hızla artan enerji tüketiminin karşılanabilmesi için konvansiyonel enerji kaynaklarını insanoğlu daha fazla kullanmak zorunda kalmıştır. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan bazı çevresel sorunlar daha fazla kendini hissettirmiştir. Dolayısı ile temiz, yenilenebilir, ekonomik ve çevre dostu alternatif enerji kaynaklarına ilgi daha fazla artmıştır. Bu bağlamda Çanakkale ili yenilenebilir enerji kaynakları açısından özellikle rüzgâr enerjisi potansiyeli bakımından, oldukça verimli bir konumdadır. Rüzgâr enerji santrallerinin gerek yer seçimi gerekse santrallerin enerji üretim verimi, emre amadelik gibi önemli parametreleri ortaya koymada kapasite faktörü (KF) önemli rol oynamaktadır. Kurulacak santral tipinin seçiminde de önemli rol oynayan kapasite faktörü, bir santralin belirli bir zaman periyodunda ürettim yaptığı enerjinin, santral tam kapasite ile çalıştığında üreteceği enerjiye oranı olarak tanımlanır. Öte yandan kapasite faktörü, yakıt türü yanında santralin tasarımı, meteorolojik koşullar, planlı ve plansız teknik bakım süreçlerinin sıklığı, üretime ara verme gibi bazı etkilere bağlı olarak değişir. Bu çalışmada; Çanakkale ili sınırları içerisinde kurulu olan ve çalışan bazı rüzgâr enerji santrallerinin kapasite faktörlerinin araştırılması, elde edilecek verilerin karşılaştırılması yanında, pürüzlülük gibi bazı niceliklerle ilişkisinin incelenmesi, sonuçların irdelenmesi ve kapasite faktörünü olumlu yönde arttıran etkenlerin yorumlanması hedeflenmektedir. Böylece rüzgâr türbin bileşenlerindeki kapasite kaybı ve rüzgârdaki kinetik enerjisinin önce mekanik enerjiye dönüşümü ve buradan da elektrik enerjisinin elde edilip iletim hatlarına aktarılmasına kadar geçen süredeki kapasite kayıplarına bakılarak, sebeplerin irdelenmesi ve kapasite faktörünün türbin ve santral saha bazında etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been necessary to use more conventional energy sources to meet the rapidly increasing energy consumption. As a result, some environmental problems became more and more felt. Therefore, interest in clean, renewable, economical and environmentally friendly alternative energy sources has increased more. In this context; Çanakkale is highly productive position concerning renewable energy sources, especially in term of wind energy potential. The capacity factor plays an important role in bringing out important parameters such as wind power plants, location selection, and power generation efficiency of plants and availability. The capacity factor, fuel type as well as plant design, meteorological conditions, the frequency of planned and unplanned technical maintenance processes, and some interventions such as a pause in production. In this study; İt is aimed to investigate the capacity factors of some wind power plants installed and working within the province borders of Çanakkale, to compare the data to be obtained, to investigate the relationship with some quantities such as roughness and to examine interpret the results. The capacity losses in the wind turbine components and the transformation of the kinetic energy in the wind to the mechanical motion energy and the electrical energy to the transmission lines will be examined by looking at the capacity losses and the reasons for this will be examined.