Subklinik hipotiroidili hastalarda tiroid hormon replasmanının sağ ve sol ventrikül fonksiyonlarına etkisinin doku dopler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Eveluation of the effect of throid hormone replacement on right and left ventricle functions by tissue doppler echocardiography
  1. Tez No: 605376
  2. Yazar: FATMA ALİBAZ ÖNER
  3. Danışmanlar: UZMAN MECDİ HİKMET ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Subklinik hipotiroidizm, normal serum serbest T3 ve serbest T4 düzeyi , artmıs TSH düzeyi ile karakterize bir klinik durumdur. Bu çalısmadaki amacımız; subklinik hipotiroidinin kardiyak fonksiyonlara etkisini arastırmak ve tiroid hormon replasmanıyla bu fonksiyonlardaki değisimi; konvansiyonel ekokardiyografi ve doku dopler ekokardiyografi ile değerlendirmektir. Yirmi yedi hasta ve 22 sağlıklı kontrol çalısmanın basında ve L-tiroksin tedavisiyle ötiroid hale getirildikten 4-6 hafta standart ekokardiyografi ile değerlendirilmistir. Doku dopler ekokardiyografi ile hem mitral hem de triküspid anulustan sistolik ve diyastolik indeksler ölçülmüstür.
Özet (Çeviri)
Subclinical hypothyroidism (SH) is characterized by normal serum free T4 and free T3 levels and slightly increased serum TSH levels. The aim of this study was to assess the validity of tissue Doppler imaging (TDI) in evaluating cardiac effects of SH and to demonstrate the improving effects of thyroid hormone replacement therapy on TDI parameters. Twenty-seven patients with newly diagnosed SH and 22 healthy, age and sex-matched controls were evaluated by standard echocardiography and TDI. TDIderived systolic velocities of both mitral and tricuspid annulus and diastolic indices were measured. 4-6 weeks later than euthyroidism was restored by L-thyroxine (L-T4) therapy, all measurements were repeated. At baseline, TDI- derived left ventricular (LV) systolic velocities (IVV and IVA) diastolic indices were significantly impaired in SH. After therapy, we observed marked improvement in LV both diastolic and sistolic functions in SH group (p=0.001). LV myocardial performence index(MPI) remained unchanged after therapy. In addition, right ventricular (RV) systolic velocities were also similar and diastolic functions were impaired in SH group, at baseline (p=0.001). Marked improvement was observed both in diastolic indices and MPI the RV after therapy , in SH patients. SH is associated with biventricular diastolic dysfunction. L-T4 treatment has an improving effect on both left and right ventricle diastolic functions. In this study, we detected left ventricular sistolic dysfunction in SH group. IVA which is an accurate estimate of subclinical cardiac systolic function expecially in right ventricle, was found significantly impaired in left ventricle at baseline and was improved after TRT . In this study, we found that Isovolumic myocardial acceleration is able to detect effects of subclinical hypothyroidism on left ventriculer systolic functions and TRT can improve biventriculer dysfunction and left ventriculer systolic dysfunction before overt hypothroidism.