An investigation on self-healing behaviour of cement-pozzolan binder matrix
Çimento – puzolan bağlayıcı matrisinde kendi kendine iyileşme davranışının incelenmesi
- Tez No: 605385
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Altyapılar ve tüm çimento esaslı malzemeler dahil olmak üzere birçok beton yapı, büzülme ve diğer faktörler nedeniyle çatlama gibi ciddi bozulmalardan muzdariptir. Sonuç olarak, beton yapılar için inceleme ve kontrol teknikleri daha fazla önem kazanmıştır. Buna rağmen, denetimin uygulanması, özellikle büyük ölçekli beton yapılarda zordur. Öte yandan, dokunulmaz hasar yerleri ve onarım için gereken çok büyük miktarda işçilik ve maliyet gibi mevcut şartlar nedeniyle onarım yapmak mümkün olmayabilir. Koşullara bağlı olarak, çimento esaslı malzemelerdeki kendi kendini iyileştirme daha fazla önem kazanıyor. Bu çalışmanın amacı, çeşitli pozzolanik bağlayıcı türlerinin çimentolu kompozit malzemelerin iyileştirme karakteristiği üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Karışımlarda kendi kendini iyileştirme araştırması, basınç dayanımı, doğrudan çekme, silindir ayırma ve çatlama analizi test yöntemleri ile yapılmıştır. Su / bağlayıcı ve puzolan / çimento oranının kendi kendini iyileştirme kabiliyeti üzerindeki etkisi de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many concrete structures including infrastructures and all cementitious materials suffer from serious deteriorations such as cracking due to shrinkage and other factors. As a result, inspection and sustentation techniques for concrete structures have become of more attention. Even so, the implementation of inspection is difficult, especially in large-scale concrete structures. On the other hand, repair may be impossible because of existing conditions, such as untouchable damage locations and considerable large amounts of labor and funds required for repairing. Depending on the circumstances, self-healing in cementitious materials become more of significance. The aim of this study is to investigate the efficiency factor of the various types of pozzolanic binders on the cementitious composite materials' healing characteristic. The investigation of self-healing on mixtures was undertaken with compressive strength, direct tensile, cylinder split-tensile and crack analysis test methods. The effect of water/binder and pozzolan /cement ratio on the self-healing ability were also determined.