İzmir Kordon bölgesindeki mevcut kıyı duvarlarının performansının fiziksel ve analitik modeller ile incelenmesi
Investigation on the performance of the existing sea wall, located along the Kordon region in Izmir by analytical and physical models
- Tez No: 605388
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DOĞAN KISACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir Kordon Bölgesinde yer alan mevcut kıyı duvarlarının fırtına zamanlarındaki dalga aşımına karşı performansının araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle çalışma yapılacak alanın mevcut fiziksel durum tespiti yapılmıştır. Rüzgâr ve dalga iklimini ortaya koyan çalışmalar ise Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında ortak çalışma yürüttüğümüz Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi akademisyenlerince gerçekleştirilmiştir. Rüzgâr ve dalga ikliminin ve mevcut fiziksel durumun ortaya çıkarılmasını takiben, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Laboratuvarında yer alan dalga kanalında fiziksel deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler için en kesiti çıkarılan yedi noktadaki kıyı duvarı geometrisini oluşturan reel verilerin ortalaması alınmış ve ortalama değerler, belli bir ölçekte küçültülerek bir model oluşturulmuştur. Deneyler, oluşturulan bu model üzerinde farklı dalga parametreleri ve su derinliği senaryoları üretilerek gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mevcut kıyı duvarlarının dalga aşım performansını fiziksel veriler ile ortaya koymuştur. Literatürde öne çıkan beş adet çalışmada yer alan formüllerden hangi formülün Kordon Bölgesinin fiziksel yapısına sahip bir kıyı duvarında gerçeğe en yakın sonuç verdiği irdelenmiştir. Deneylerde kullanılan model geometrisi ile dalga ve su derinliği verileri, literatürdeki beş adet çalışmada yer alan formüllerde yerine konulmuştur. Formüllerden elde edilen analitik sonuçlar ile deneylerden elde edilen fiziksel sonuçlar karşılaştırılarak, fiziksel sonuçlara en yakın değeri veren formül belirlenmiştir. Belirlenen formül, yedi noktanın verileri ile ayrı ayrı çalıştırılarak, Kordon Bölgesinde mevcut kıyı duvarlarının performansı analitik olarak ortaya konulmuş ve sonuçların tolere edilebilir sınırların çok üzerinde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to test the performance of the existing sea wall at the Kordon Region in the inner gulf of Izmir, against the wave overtopping during storms. To achieve this aim, firstly, the current geometry of the study area is detected. The studies which presented the wind and wave climate of the area were performed by the academicians from the Ocean Engineering Research Center of the Civil Engineering Department of Middle East Technical University with whom a joint Scientific Research Project is conducted. After determining wind-wave climate and the geometry of the shoreline, experiments were carried out in the wave flumes of the Ocean Engineering Research Center of the Civil Engineering Department of the Middle East Technical University. For the experiments, critical values of the real data formed by the seawall geometries at seven predetermined crosssections were taken, then average values were scaled down to model scale. Experiments are carried out for different wave conditions and water depths. The results obtained showed the physical performance of the existing seawalls. The formulas from five outstanding studies in the literature is investigated in order to find out the formula which gives the closest result to the real situation on a seawall which has the characteristics resembling the physical structure of the Kordon Region. The model geometry and data on wave and water depths used in the experiments were placed in the formulas from the five studies in the literature. The other aim for this thesis is to investigate. For this purpose, the model geometry, wave climate and water depth data are used in the experiments, to utilize the formulas of the selected five studies in the literature. The formula which gives the closest result to the physical results is determined by comparing the analytical results from the formulas and the physical results from the experiments. This formula is used with the data taken from seven different cross-sections separately to present the performance of the seawall in Kordon Region analytically. It is demonstrated that the results are above the tolerable limits.