Monitoring and evaluation of micropollutants in a river basin
Yüzeysel su havzasında mikrokirleticilerin izlenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 605417
- Danışmanlar: PROF. DR. İLGİ KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Avrupa Su Çerçeve Direktifi (SÇD), su kaynaklarını korumak için sürdürülebilir su kaynaklarının yönetimini sağlamaya odaklanır ve SÇD'nin temel amacı“iyi su durumu”elde etmektir. Kıta içi yüzeysel, kıyı ve geçiş suları insan sağlığını, su kaynaklarını, doğal ekosistemleri ve biyoçeşitliliği korumak için“iyi ekolojik ve kimyasal durumu”sağlamalıdır. Su kaynaklarındaki kimyasal kirlilik, iyi bir kimyasal durum elde etmek için büyük öneme sahiptir. Kimyasal kirlenmedeki ana kaygı öncelikli kirleticiler ve spesifik kirleticilerdir. İzlenecek öncelikli kirleticiler, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin 2008/105 / EC sayılı direktifi ile belirlenmiştir. Öte yandan, AB Üyesi ve aday ülkeler, endüstriyel deşarjlara dayanarak ülkelerine özgü kirleticileri belirlemek zorundadır. Ayrıca, listelenen belirli kirleticiler için Çevresel Kalite Standartlarının (ÇKS) belirlenmesinde acil bir ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, bu tez çalışmasında Büyük Menderes Havzası'ndaki fizikokimyasal, spesifik ve öncelikli kirleticilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Havzadaki kirlilik seviyesi, SÇD ve Türkiye'deki Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliğinde (YSKY) verilen kriterlere göre değerlendirilmiştir. Kirleticilerin gözlenen konsantrasyonları, SÇD'nin Çevresel Kalite Standartları (ÇKS) ile karşılaştırılmış ve daha sonra ÇKS'den daha yüksek olan kirleticiler belirlenmiştir. Her bir istasyonun su kalite sınıfları hem SÇD hem de YSKY'e göre değerlendirilmiş ve son olarak, Büyük Menderes Nehir Havzasının (BMNH) SÇD'ye kimyasal durumu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
European Water Framework Directive (WFD) focuses on providing sustainable management of water to protect water resources. The main objective of WFD is to achieve“good water status”in a water body. Inland surface, coastal and transitional waters must achieve“good ecological and chemical status”to protect water resources, natural ecosystems and biodiversity. Chemical pollution in water resources has a significant influence on achieving a good chemical status in water bodies. The main concern about this is the priority pollutants and specific pollutants. Priority pollutants to be monitored have been determined by Directive 2008/105/EC of the European Parliament of the Council. On the other hand, EU Member and candidate countries have to determine pollutants that are specific to their countries based on the industrial or domestic point as well as non-point discharges. Moreover, there is an urgent need in the determination of Environmental Quality Standards (EQS) for the listed national specific pollutants. Regarding these facts, this study was designed to determine the status of physicochemical, specific and priority pollutants in the Büyük Menderes River Basin (BMRB). The pollution level in the basin was evaluated based on the criteria given in WFD and Turkish Surface Water Quality Regulation (SWQR). The observed concentrations of the pollutants were compared with EQS of WFD and pollutants which exist in the basin at concentrations higher than EQS levels were determined. The water quality classes of each station were evaluated according to both WFD and SWQR. Finally, chemical status of the BMRB based on WFD was evaluated.