Modernite ve hareket kavramlarının yolun tanımladığı mekânsal oluşumlar üzerinden irdelenmesi
The evaluation of modernity and mobility concepts over the spatial formations described by road
  1. Tez No: 605430
  2. Yazar: CEMRE ŞAHİN KAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARITAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İnsanlık tarihi boyunca toplumları, kentleri ve mimarlığı geri dönüşü olmayacak biçimde etkileyen üç büyük gelişme yaşanmıştır. Bunlardan biri göçebe hayattan yerleşik hayata, yani tarım toplumuna geçilmesi; ikincisi topraktan kopularak endüstriyel dünyanın yaratılması, diğeri ise bilişim devrimi ile bilgi toplumuna geçilmesidir. Bu çalışmanın tarihsel çizgisini de endüstriyel dünyanın oluşmaya başladığı Endüstri Devrimi'nden günümüze kadar olan modernleşme süreci oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı endüstrileşme ile insan hayatına giren ve modern dönemin kilit kavramları olarak ortaya çıkan 'modernite' ve 'hareket' kavramlarının modern dönem mimari anlayışına nasıl etki ettiklerini çözümlemek, genelde hareketi somutlayan 'yol'un ve özelde Endüstri Devrimi ile birlikte gelişen 'demiryolu'nun tanımladığı mekânsallık ile ilişkisini araştırmaktır. Bu kapsamda kuramsal bir altlık oluşturabilmek amacıyla literatür taraması yapılarak 'modernite' ve 'hareket' kavramları, arkasındaki sosyal, toplumsal ve teknolojik gelişmelerle birlikte değerlendirilerek tanımlanmış, ardından kavramların kent ve mimarlık üzerindeki etkileri araştırılarak yol/demiryolu mekânsallığı üzerinden mimari bir çerçeve tariflenmiştir. Elde edilen veriler, erken modern dönem dünya örnekleri üzerinden analiz edilerek somut bir veri ortaya konulmuştur. Bu çalışma 'modernite' ve 'hareket' kavramlarının insan yaşamına girmesi ile birlikte mimarlık alanında geri dönüşü olmayan biçimde değişimlere sebep olduğunu ortaya koymakta ve söz konusu kavramları, modern dönemde gelişen yol/demiryolu mekânsallığı üzerinden okuyarak, mekânı ve bugünün mimarlığını anlamada yeni bir perspektif kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, there have been two major developments that have irreversibly influenced societies, cities and architecture. One of them is the transition from nomadic life to settled life, that is, agricultural society; the other is the creation of the industrial world by breaking from the soil. The historical line of this study is the modernization process from the Industrial Revolution to the present day when the industrial world began to form. The aim of the study is to analyze how the concepts of 'modernity' and 'mobility' which have entered into human life through industrialization and emerged as the key concepts of the modern era affect the formation of modern architecture and to investigate the relationship between the spatiality defined by the 'road' that concretize the mobility in special and 'railroad' that developed by the Industrial Revolution in general. In this context, in order to form a theoretical basis, concepts of modernity and mobility are defined with the social, communal and political developments behind of them by searched the literature and then architectural framework has been defined over road/railroad spatiality by searching the effects of these concepts on cities and architecture. The data obtained were analyzed through early modern world examples and a concrete data was presented. This study reveals that with the introduction of modernity and movement concepts into human life, it causes irreversible changes in the field of architecture and provides a new perspective in understanding the space and today's architecture by reading these concepts through the road / railroad spatiality developed in the modern era.