Rezeksiyon uygulanan küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde matriks metalloproteinaz gen polimorfizmlerinin klinik parametrelerle ilişkisi
The relationship between clinical parameters and matrixmetalloproteinasses gene polymorphism in cases with resected non-small cell lung cancer
- Tez No: 242866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARUF ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Genetics, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Birçok fizyolojik ve patolojik durum, ekstrasellüler matriksin (ECM) sıkıca kontrol altında tutulan yapımı ve proteolitik yıkımı arasındaki dengenin bozulmasına dayanmaktadır. ECM sentez, parçalanma ve yeniden yapılanma süreçlerindeki hücre regülasyonu, dönüşümü gibi etkilerini metalloproteinazlar (MMPs) aracılığı ile ortaya koyarBu çalışmada, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeniyle opere ettiğimiz hastaların hem tümörlü hem de sağlam doku parafin kesitlerinde, çeşitli MMP polimorfizmlerini, polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ve immunohistokimyasal metodlarla analiz ederek, bulunan polimorfizmlerin hastaların klinik parametreleri (morbidite, mortalite, kanserin tipi, evresi?) ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştırKliniğimizde, Aralık 1997 ile Şubat 2008 yılları arasında KHDAK tanısı konmuş ve ameliyat edilmiş 132 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak 80 kişi seçildiİstatistik analizde, klinik sonlanımın bağımsız belirleyicisini araştırmak için, univaryant ve multivaryant stepwise Cox regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Most physiological and patological situations depend on unstability of the balance between the production and destruction of extracellular matrix (ECM) that is under control closely. The effects like transformation and the cellular regulation in the ECM synthesis, destruction and reconstruction process reveals by the mediation of metalloproteinases (MMPsIn this study, it has been aimed to investigate the relationship between clinical parameters of patients and polimorphisms those were found by immunohistochemical methods analysed polymerase chain reaction and restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) in tissue parafine sections of both healthy organs and tumoral tissu of patients with non-small cell lung cancerOne hundred thirty two patients who were diagnosed with non-small cell lung cancer and underwent surgery between December 1997 and February 2008 in our clinic. Eighty patients were selected as control groupIn statistical analysis, univariant and multivariant stepwise Cox regretion analyisis was used to investigate the independant marker of clinical outcome.