Yalova Erikli yaylasının ekolojik temelli turizm planlama kriterlerinin ve ekolojik temelli turizm etkinliklerinin araştırılması
An investigation of criteria of ecolgy-based torusim planing and ecology based tourism activities in Erikli high plateau in Yalova
  1. Tez No: 605458
  2. Yazar: PELİN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PİRSELİMOĞLU BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşen ve teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde denize dayalı turizm anlayışı yerini doğayla iç içe ve doğal ve kültürel kaynak değerlerini korumaya yönelik ekolojik temelli turizm türlerine bırakmaktadır. Doğayı koruma ve çevreye duyarlı turizm türleri günümüzde daha fazla ihtiyaç haline gelmiştir. Bu çalışmada amaç, Yalova ili Erikli Yaylasının ekolojik temelli turizm potansiyelini ortaya koyup, planlama kriterleri geliştirmektedir. Bu çalışmada, Yalova ili, Çınarcık ilçesi, Teşvikiye beldesine bağlı Erikli Yaylası'nın doğal ve kültürel kaynaklarının ortaya çıkarılarak alan üzerindeki doğal bitki örtüsünü ve doğal kaynakları koruyarak ve yapılan turizm türlerinin belirlenmesi ile alana zarar vermeden uygulanabilir farklı ekolojik temelli turizm çeşitlerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmanın materyali Yalova ili sınırları içerisinde bulunan önemli turistik ve rekreasyonel potansiyele sahip Erikli Yaylası olarak belirlenmiştir. Çalışmanın yöntemi ise 4 aşamada gerçekleştirilmiştir. Alanın mevcut durumu ortaya konulmuştur. İkinci aşamada kullanıcı anketi yapılmıştır. Üçüncü aşamada hem anketlerden elde edilen veriler hem de mevcut alan kullanımından elde edilen veriler ile SWOT analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında SWOT analizi ile elde edilen veriler uzman grup tarafından likert ölçeğinde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda alanı % 73,2 oranında günübirlik tercih eden ziyaretçilerin, % 22,7 oranla en çok tercih edilmesinin sebebi alanın doğal güzellikleri için ziyaret ettikleri ve % 41,6 oranında tercih edenlerin alan üzerinde ki faaliyetlerin ise alana ekonomik yarar sağlayacağını belirtmişlerdir. Alan da yapılan mevcut turizm faaliyetleri ve ziyaretçilerin beklentileri göz önünde bulundurulduğunda % 51,2 oranında ki ziyaretçilerin alanda ki doğal yapının bozulacağını düşünmektedir. Anket verileri ve mevcut alan verileri ile yapılan SWOT analizi verilerine göre gerçekleştirilen uzman değerlendirmesi sonucu alanın dört mevsim kullanılabilmesi en güçlü veri iken yoğun kullanımlar ile ortaya çıkacak baskılar en önemli tehtit olmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization and rapid advances of technology today, sea-based tourism the understanding of the place of nature based tourism to protect ecologically and exposes the types of natural and cultural resource values. Nature conservation and environmentally sensitive types of Tourism nowadays has become a necessity more. The purpose of this study, Yalova Plateau Ecological Plum-based tourism potential of present and developing planning criteria. In this study, Yalova, çınarcık district, connected to the Contemporary Resort plateau natural and cultural resources of Plum on the field uncovered by natural vegetation, and preserving natural resources and tourism, the determination of the types can be applied without damaging the field with different ecological-based tourism aimed to uncover the types of. Yalova province located within the boundaries of the study material, important tourist and recreational potential Plateau has been identified as Plum. The method of the study was carried out in 4 phases. The current state of the field outlined. In the second stage, the user reviewed the questionnaire. In the third stage, the data obtained from both surveys, conducted a SWOT analysis with the data obtained in both the current land use. The data obtained with the study in the final stages of the SWOT analysis by the expert group were evaluated on a Likert scale. The results obtained in accordance with field % 73,2 visitors who prefer outpatient, % 22,7 compared to the most preferred reason for the natural beauty of the area they visit, and % 41.6 of those who preferred the activities on the work area of the field that would be of economic benefit to stated. Considering the expectations of existing tourism activities and visitors of the area % 51,2 considers that the natural structure of the area that visitors may be disrupted. Conducted SWOT analysis of existing survey data with field data and expert assessment is performed according to the result of the data area is data that can be used in all four seasons while with the most powerful has been the most important threat to the pressures that will arise during intensive use.