Babakale köyü tarihi dokusunun tespit ve korunması için bir yöntem araştırması
Research on a method for determination and preservation of historical texture of Babakale village
  1. Tez No: 605477
  2. Yazar: PINAR ARTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HALE TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Babakale köyü, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı, ülkemizin Anadolu'nun ve Asya aynı zamanda da Asya kıtasının en batı uç kısmında yer almaktadır. Marmara ve Ege Denizi'nin tam ayrım noktasında bulunan Babakale, konum itibariyle dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Yedi bölümden oluşan tez çalışmasının, birinci bölümünde tezin amaç, kapsam ve yöntemi özetle açıklanmakta, İkinci bölümde; Babakale köyü ve çevresinin genel olarak bulunduğu konum, coğrafi durumu, jeolojik yapısı, deprem geçmişi incelenmiştir. Ayrıca, Kaymak Mustafa Paşa'nın köyün oluşumundaki rolü ve etkisi, Osmanlı Devleti'nin Lale Devri ve Patrona Halil İsyanı da dahil olmak üzere bölgenin tarihsel gelişimi, sosyoekonomik yapısı ve turizm potansiyeli anlatılmakta, Üçüncü bölümde; köydeki anıtsal yapılar olarak, güvenlik, dini, endüstriyel ve su yapıları, ticaret ve ulaşım kompleksleri detaylı bir şekilde anlatılmış, sivil mimarlık eserlerinden günümüze ulaşan tek yapı olan hamamın yan parselindeki konaktan kısaca bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; Babakale köyü geleneksel mimari özellikleri başlığı altında köyün yerleşiminin analiz çalışmaları yapılmış; bunu takiben envanter çalışmaları yapılarak fotoğraflarla belgelenen köy, daha sonra kat adetleri, işlev, sağlamlık durumu, fiziksel özgünlük, yapılaşma, taşıyıcı sistem, dönem analizi ve üst örtü analizi olmak üzere sekiz başlık altında incelenmiştir. Beşinci bölümde, bölgedeki binaların koruma sorunları genel olarak incelenmiş, Altıncı bölümde ise; yapı ve çevre ölçeğinde koruma önerileri üzerine araştırmalar yapılmış, bölgede korunması için önerebileceğimiz yapılardan bazıları tespit edilerek, neden, nasıl korunabileceği ve geleceğe nasıl aktarılabileceği ile ilgili öneriler sunulmuş, yedinci ve son bölümde ise bir adet anıtsal yapı olarak hamam ve bir adet sivil mimarlık örneği olarak konut ve dükkan ele alınıp detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The village of Babakale is located in the Ayvacık district of the city of Çanakkale and is the westernmost part of the Asian continent. Babakale is founded on the mountainous terrain on the exact point of separation of the Marmara and the Aegean Seas . This thesis contains seven sections. The aim, scope and method is summarized in the first section of my work. In the second section; Babakale village and its surroundings in general, geographic condition, geological structure, seismicity, historical development of the region including the role and effect of Kaymak Mustafa Pasha in the foundation of the village, the Ottoman State's Tulip Era and Patrona Halil Rebellion; social, economic structure and tourism potantial are studied. In the third section, monumental buildings in the village including security, religious, industrial and water structures; commerce and transportation are described in detail. The only standing civil architectural work, the mansion, neighbouring the bath is mentioned shortly. In the fourth section, the analysis of the settlement of the village had been done under the title of“ Babakale village traditional architectural features”. The inventory of the structures of the village was analysed by photographs, by means of number of floors, function, robustness status, physical originality, formation, structural system, period analysis and roof analysis under eight headings. In the fifth section, the conservation problems of the buildings in the region were examined in general. In the sixth section, researches on conservation proposals are suggested on the buildings regarding structural and environmental scale. Some of the buildings to be protected for the future are listed and related suggestions are proposed. In the seventh and the last part, one monumental building, a bath; and two sivil architectural buildings, a house and a shop are analized in detail.