Anjiografik olarak belgelenmiş önemli koroner arter hastalığı ile plazma insülin düzeyi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 60553
  2. Yazar: BAHATTİN BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışma kasım 1995- haziran 1996 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardioloji Kliniği'nde unstable angina pektoris düşünülen ve koroner anjiografi planlanan 126 erkek hastada yapıldı. Epidemiyolojik, klinik ve deneysel veriler aterosklerozun oluşumunda hiperinsülineminin önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Mevcut çalışmada; glukoz tolerans testi normal olan erkeklerde plazma insülin düzeyi ile anjiografik olarak gösterilen önemli koroner hastalığı arasındaki ilişki araştırıldı. (1) Diabet anamnezi olmayan, (2) açlık kan glukoz düzeyi normal olan, (3) lipid düşürücü ajan almayan, (4) bir aydan daha kısa süre içinde miyokard infarktüsü anamnezi olmayan, (5) koroner arter bypass veya anjioplasti uygulanmamış olan hastalar çalışmaya alındı. Oral glukoz tolerans testi ile diabetes mellitus veya bozuk glukoz toleransı tesbit edilmeyen 102 hastaya koroner anjiografi yapıldı. 68 hastada önemli koroner arter hastalığı saptandı. 32 hastada önemli darlık yoktu. 2 hasta ise tamamen normal bulundu ve çalışmadan çıkarıldı. İstatistiki değerlendirmede; önemli koroner arter hastalığı olmayan grupla karşılaştırıldığın da önemli koroner arter hastalığı grubunda bulunan hastalar daha yaşlıydılar ve açlık plazma insülin düzeyi, Lipoprotein (a) düzeyi, total koroner arter hastalığı skoru bu hasta grubunda daha yüksekti. ( Sırayla p = 0,001; 0,004; 0,002; 0,0001 ) Korelasyon analizinde yaş, Lipoprotein (a) düzeyi, açlık insülin düzeyi ve sigara kullanımı önemli koroner arter hastalığının varlığı ile ilişkili bulundu.( Sırayla rs = 0,3370; 0,3019; 0,2832; 0,21 13 ; p = 0,001; 0,002; 0,004; 0,035 ) Ayrıca yaş, Lipoprotein (a) düzeyi, açlık insülin düzeyi ve 1. saat glukoz düzeyi koroner arter hastalığının yaygınlığı ile de ilişkili bulundu. ( Sırayla rs = 0,9041; 0,3564; 0,2613; 0,2597; 0,2040; p = 0,00001; 0,0001; 0,009; 0,009; 0,042 ) Logistik regresyon analizi açlık insülin düzeyinin, Lipoprotein (a) düzeyinin ve yaşm önemli koroner arter hastalığının bağımsız belirleyicileri olduğunu gösterdi. Multiple regresyon analizinde açlık insülin düzeyi, Lipoprotein (a) düzeyi ve yaş koroner arter hastalığının yaygınlığını etkileyen bağımsız risk faktörü olarak saptandı. Sonuç olarak çalışmamızda: plazma açlık insülin düzeyi, plazma Lipoprotein (a) düzeyi ve yaş hem önemli koroner arter hastalığının varlığı hem de koroner arter hastalığının yaygınlığı için bağımsız risk faktörleri olarak saptandı. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in 126 male patients diagnosed unstable angina pectoris and planned coronary angiography in Cardiology Clinic, The Faculty of Medicine, Atatürk University, in the dates between November 1995 and June 1996. Epidemiological, clinical and experimental data show that hyperinsulinemia has an important role in atherosclerosis. In this study, we researched the relationship between plasma insulin level of males who had normal glucose tolerance test and angiographically documented significant coronary artery disease. Eligible patients met the following criteria: (1) no history of diabetes; (2) normal fasting blood glucose; (3) no treatment with lipid-lowering drugs; (4) no history of myocardial infarction less than one month; (5) no antecedent history of coronary artery bypass, or angioplasty. 1 02 patients without diabetes mellitus or glucose intolerance by the glucose challenge were performed elective coronary angiography. We determined significant coronary artery disease in 68 patients. 32 patients didn't have a significant stenosis. 2 patients were completely normal and excluded from the study. In statistical analysis, compared to those without significant coronary artery disease group, the patients in the group with significant coronary artery disease were older, and fasting plasma insulin level, lipoprotein (a) level, total coronary artery disease score were higher in this patient group. ( Respectively p = 0,001; 0,004; 0,002; 0,0001 ) In correlation analysis, age, plasma lipoprotein (a) level, fasting plasma insulin level and smoking habit were found to be related with the presence of coronary artery disease. (Respectively rs = 0,3370; 0,3019; 0,2832; 0,2113 ; p = 0,001; 0,002; 0,004; 0,035 ) In addition, age, plasma lipoprotein (a) level, fasting plasma insulin level and the 1st hour plasma glucose level were found to be related with the extent of coronary artery disease. ( Respectively rs = 0,9041; 0,3564; 0,2613; 0,2597; 0,2040; p = 0,00001; 0,0001; 0,009; 0,009; 0,042 ) Logistic regression analysis showed that fasting plasma insulin level, plasma lipoprotein (a) level and age are independent predictors of significant coronary artery disease. In multiple regression analysis, fasting plasma insulin level, plasma lipoprotein (a) level and age were determined as independent risk factors affecting the extent of coronary artery disease As a conclusion, we determined that fasting plasma insulin level, plasma lipoprotein (a) level and age were independent risk factors as to both the presence of significant coronary artery disease and the extent of coronary artery disease. 24