Akut Anteroseptal Miyokard İnfarktüsü'nün elektrokardiyografik paterni ile miyokardial hasarın anatomik lokalizasyonu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 60554
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Çalışmamızda akut anteroseptal miyokart infarktüsünün elektrokardiyografik lokalizasyonu ile ekokardiyografık ve anjiografik duvar hareket bozukluğu, infarktüsten sorumlu koroner arterdeki lezyonun yeri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmaya akut anteroseptal miyokart infarktüsü tanısı konulan 29 hasta alınmıştır. Hastaların tümüne 1 -13. günler içinde ekokardiyografı, 15 -60. günler içinde ise koroner anjiografi ve sol ventrikülografi uygulanmıştır. Hastalar elektrokardiyografik olarak iki gruba ayrılmıştır. Vı-3 derivasyonlarında miyokart infarktüsü örneği gösteren hastalarda septum hareketlerinin büyük çoğunlukla korunduğu ve tutulumunun apikal bölgede olduğu tesbit edilmiştir. İnfarktüsün sebebi, sol anterior descending arterinin orta ve distal seviyelerde olan lezyonlarıdır. Bununla birlikte Vw derivasyonlarında ST segment yüksekliği ile birlikte olan infarktüste ise sol ventrikülün apikal, anterior ve belirgin septal duvar tutulumu belirlenmiştir. Sorumlu lezyon ise sol anterior descending arterinin proksimal' inde tesbit edilmiştir. Böylece bugüne kadar anteroseptal miyokart infarktüsü olarak kabul ettiğimiz infartüsün miyokard tutulumu ve lezyon yerleşimi bakımından iki farklı alt birime ayrıldığı gözlenmiştir. Vm derivasyonlannı etkileyen miyokart infarktüsü gerçek bir anteroseptal miyokart infarktüsü iken, V1.3 derivasyonları ilgilendiren miyokart infarktüsünün ise anteroseptal miyokart infarktüsünden ziyade, apikal miyokart infarktüsünü gösterdiği belirlenmiştir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we searched for the correlation between the electrocardiographic location echocardiography, angiographic segmental dysmotility and infarct related coronary artery in anteroseptal myocardial infarction. The study included 29 patients diagnosed as having acute anteroseptal myocardial infarction. We performed echocardiography, angiography and left ventriculography in between 1-13 days and 15-60 days respectively to all patients. The patients were classified into two groups according to their electrocardiographic findings. In patients with myocardial infarction suggested by Vi.3 derivations it is detected that septal motility is preserved in a great extend and lesion is apical. The cause of infarction is the lesions in middle and distal segments of left anterior descending artery. However; infarctions with significant ST segment elevations in Vm derivations revealed apical, anterior and evident septal lesions in left ventricle, infarct related artery is detected in the proximal part of left anterior descending coronary artery. Hence, it's observed that infarctions having presumed to be anteroseptal until recently are subclassified into two groups according to their locations and myocardial involvement. We conclude that myocardial infarctions involving VM derivations are really anteroseptal but the majority of infarctions involving Vj.? derivations are indeed apical than anteroseptal myocardial infarction. 34