Sol ventrikül sistolik fonksiyonunun noninvazif değerlendirilmesinde sistolik zaman aralıklarının kullanımı
- Tez No: 60552
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Sistolik zaman aralıklarının sol ventrikül performansını belirlemesindeki geçerliliğini belirlemeyi amaçlayan çalışmamıza koroner anjiografi uygulanan 104 vaka alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen vakaların PEP/LVET oranı ve QVP, düzeltilmiş QVP süreleri ölçüldü. Ayrıca bu vakalarda sol ventrikül performansının göstergesi olarak sol ventrikülo- grafiden elde edilen ejeksiyon fraksiyonu karşılaştırma aracı olarak hesaplandı. PEP/LVET ve QVP nin ejeksiyon fraksiyonu ile iyi bir ilişki gösterdiği, düzeltilmiş QVP nin ise anlamlı olmakla beraber zayıf ilişki gösterdiği belirlendi. Böylece QVP nin kalp hızına göre düzeltilmesinin gerekmediği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonucunda sistolik zaman aralıklarının günümüz şartlarında da güvenle kullanılabileceği ve özellikle ekojenitesi bozuk hastalarda seçilebilecek güvenli bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY 104 cases underwent coronary angiography were included in our study to estimate the validity of systolic time intervals in determining the left ventricule performance. The preejection period / left ventricular ejection time ( PEP/LVET ) ratio and Q - V peak ( QVP ) and the corrected QVP durations of the cases were measured. The ejection fraction derived from left ventriculography as an indicator of the left ventricule performance was used as a comparison tool. The PEP/LVET ratio and the QVP duration were shown to correlate well with the ejection fraction, whereas the QVP corrected for heart rate, although significant, was found to exhibit a slight correlation with the ejection fraction. Thus, it was concluded that the QVP should not be necessarily corrected for heart rate. As a consequence of the study, we concluded that the systolic time intervals, can be used reliably at present and are safe methods to be choosen, particulary in patients with a poor echogenity. 30