Sosyal paylaşım sitelerindeki pazarlama iletişiminin marka kişiliğine etkisi; Instagram Kahve Dünyası örneği
The effect of marketing communication on brand personality on the social network site; Instagram Kahve Dünyası Sample
- Tez No: 605543
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri çeşitli gelişmeler yaşandı. Onun bir kanalı olan sosyal ağlar da pazarlamacılara tüketicilerle anlık iletişim kurmak için yeni fırsat kapılarını araladı. Instagram görsel içerikli paylaşım olanakları ile markaların mini katalogları haline geldi. Bu platform marka kişiliği öğelerinin yansıtılmasındaki etkiyi arttırmıştır. Çalışmada içerik analizi, tematik analiz ve frekans analizinin bir kombinasyonu kullanılarak Aaker'in marka kişiliği ölçeğinden faydalanılmıştır. Kahve Dünyası resmi Instagram hesabı üzerinden veriler elde edilmiştir ve değerlendirilmiştir. Kahve dünyası Instagram platformunda pazarlama aktivitelerini yürütürken yansıttığı marka kişiliği öğelerinden en baskın boyut samimiyet diğeri de heyecan olarak belirlendi. Hedef kitlenin yani takipçilerin ilgilendiği marka kişilikleri de samimiyet ve heyecan boyutlarının olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca her iki hipotezin araştırma sonuçlarınızın değerlendirilmesiyle de empatik kişilik özelliğinin de var olduğu çıkarımı yapılmıştır. Fotoğraf içeriklerindeki insan unsuru empatiyi arttırmakta ve marka kişiliği boyutlarına destek olmaktadır. Instagram'da pazarlama çabalarının marka kişiliği açısından pozitif etkisi olduğu anlaşılmıştır. Pazarlamacılar marka kişiliği kavramı ile marka sadakati, marka bağlılığı, doğru konumlandırma yapabilmekte ve marka değerini arttırabilmektedirler. Düşük maliyetli bir pazarlama aracı olan Instagram platformu aracılığıyla markalar, çarpıcı görsel paylaşımlar ve etkileyici alt yazılarla doğrudan tüketicinin zihnine ulaşmakta ve fayda sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been a lot of developments since social media came into our life. The social network which is a channel of it created a lot of chances to marketing staff in regard to communicating instantly with consumers. Instagram has become mini catalog of brands with the visual sharing possibilities. This situation has increased the effect of the reflection of brand personality factors. In this study it was utilised from Aaker brand personalty sclae by using a combination of content analysis, thematic analysis and frequancy analysis. It has been obtained and evaluated data from Kahve Dünyası official Instagram account. It was determined that the most dominant ones were sincerity and excitment from brand personality factors when marketing activities were performed in the kahve dünyası Instagram platform. When we evaluated research results of the both hipotesies it was also infered that there was an empathetic personality factor. The human factor in the photography contents has increased empathy and supprted brand personality factor. It was understood that marketing efforts in the Instagram effected positively the brand personality. The marketing staff can evaluate accurately about brand loyalty and brand dependence and thus, they can increase the brand value. By means of the Instagram platform which is low-cost marketing instrument we can reach directly the consumer's brain by using brands, striking visual sharings and effective subtitles.