Anadolu Ajansı infografik uygulamalarının Haber Tasarım Cemiyeti (Society For News Design) ölçütleriyle değerlendirilmesi
An evaluation of infographics applications of Anadolu Agency with standards of the Society For News Design
  1. Tez No: 605550
  2. Yazar: FADİM AKCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİK ÇELİK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, bilginin doğru ve estetik biçimde sunulmasının önem kazandığı düşüncesinden hareketle; Anadolu Ajansı'nın 2016 yılı, nisan ve mayıs aylarında yayınlanan ekonomi ve finans, spor, sanat-kültür ve politika konularındaki infografik tasarımları arasından seçilen örneklem uluslararası bir örgüt olan, Haber Tasarım Cemiyeti (Society For News Design) SND ölçütlerine göre incelenmiştir. Anadolu Ajansı infografiklerinin görsellik ve içerik bakımından uygunluk düzeyinin belirlenmesinde nicel araştırma yöntemlerinden, genel tarama modeli kullanılmıştır. İnfografik görsellerinin tasarım ve içerik düzenleme bağlamında, SND ölçütlerine uygunluğunun değerlendirilmesi amacıyla iki ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin hazırlanmasında görsel sanatlar, iletişim bilimleri ve eğitim bilimleri alanlarından üçer uzmanın görüşü alınmış; literatüre dayalı olarak kriterler belirlenmiştir.“SND içerik düzenleme ölçütleri ölçeği”ve“SND görsel tasarım ölçütleri ölçeği”nin geçerliğinin test edilmesinde; Açımlayıcı Faktör Analizi kapsamında, 50 kişilik bir örneklem üzerinde geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With reference to the idea that the accurate and aesthetic presentation of information has gained importance, this study analyzes, in accordance with the standards of the Society for News Design, an international organization, a sample selected from infographics designs published in April and May of 2016 by Anadolu Agency related to economy and finance, sports, art-culture, and politics. The general survey model, a quantitative research method, was employed to assess the conformity levels of Anadolu Agency infographics in terms of visuality and content. Two scales were developed for the evaluation of the conformity of infographic visuals to design and content editing standards of the SND. For the preparation of the scale, views of three experts from each of visual arts, communication sciences, and educational sciences departments were received, and the criteria were determined based on the literature. To test the validity of“the SND content editing standards scale”and“the SND visual design standards scale,”validity and reliability analyses were conducted for a sample of 50 persons under the scope of the Exploratory Factor Analysis. The sample consisted of academics from visual arts and communication faculties.