Tüketici satın alma davranışları çerçevesinde tüketici karar verme tarzları ölçeğinin değerlendirilmesi: Türkiye-İspanya karşılaştırmalı bir çalışma
An evaluation of consumer decision-making styles inventory in the framework of consumer purchasing behaviors: a comparison of Turkey and Spain
  1. Tez No: 605549
  2. Yazar: BETÜL GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Pazarlama stratejilerini doğru belirlemek için pazarlamacıların öncelikli olarak yönelmesi gereken konu tüketici davranışlarıdır. Tüketicilerin satın alma davranışlarının doğru şekilde analizinin yapılması için pazarlamacıların tüketicileri tanımaları satın alırken karar verme tarzlarını bilmeleri gerekmektedir. Tüketicilerin karar verme tarzlarını öğrenmek için bu çalışmada en bilindik yöntem olan Sproles ve Kendall (1986)'ın geliştirdiği " Consumer Styles Inventory - CSI '' (Tüketici Tarzları Envanteri) kullanılmıştır. Bu çalışmada öncelikle tüketici, tüketici davranışları, tüketici davranışlarını etkileyen faktörler, satın alma süreci gibi genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tüketici tarzları envanteri kullanılarak Türkiye ve İspanya'daki tüketicilerin karar verme tarzları incelenmiş, iki ülke arasında karşılaştırma yapılmıştır. Her iki ülke için de önce açımlayıcı daha sonra doğrulayıcı faktör analizi ile ölçeğin geçerliliği test edilmiş ve güvenilirlik analizi ile güvenilirliği ölçülmüştür. Tüketici tarzları envanterinin faktörlerinin demografik değişkenlerle ilişkisi iki ülke için ayrı ayrı değerlendirilmiş ve karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bazı faktörler dahil olmasa da ölçeğin iki ülke için de geçerli olduğu görülmüştür. Ayrıca ölçeğin demografik değişkenlerle ilişkisi iki ülke açısından genel olarak farklılık göstermiştir. Bu çalışma ulusal ve uluslararası firmaların tüketici davranışlarını daha doğru analiz etmeleri ve tüketicilerin karar verme tarzlarının anlaşılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Consumer behaviors are a priority for marketers to focus on in order to accurately determine marketing strategies. In order to accurately analyze the purchasing behaviors of consumers, marketers need to know consumers and know their decision-making styles for purchasing.“Consumer Styles Inventory-CSI”developed by Sproles and Kendall (1986), which is the most known method, is used in this study in order to analyze consumer decision-making styles. In this study, firstly basic concepts such as consumer behaviors and purchasing behaviors of consumers are explained. The factors affecting consumer behavior and the purchasing process of the consumer are explained in detail. In the second part, consumer decision-making styles in Spain and Turkey were examined using consumer styles inventory and a comparison between two countries has been made. For both countries, the validity of the scale was tested using firstly exploratory factor analysis followed by confirmatory factor analysis and the reliability was assessed by reliability analysis. The relation of the factors of the consumer style inventory to the demographic variables is evaluated separately for the two countries and then have been compared. The results of the analysis show that when some factors are excluded the scale is valid in both countries. Additionally, the relation of the scale to the demographic variables generally differed in two countries. This study is important for national and international firms to analyze consumer behaviors more accurately and to understand consumers' decision-making styles.