Bir ödeme sistemi olarak ATM'lerin maliyet analizi
Cost analysis of ATM's as a payment system
  1. Tez No: 605571
  2. Yazar: CİHAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı ATM'lerin maliyetlerini analiz ederek ATM'lerin ve bankacılığının geleceğini incelemektir. Çalışmada ATM'lerin ödeme sistemleri içerisindeki yeri ve önemine değinilerek ATM'lerin tarihsel gelişimi açıklanmıştır. ATM maliyetleri, Türkiye'deki ATM sahibi bankaların işleyişi, ATM pazarındaki konumları ve gelişimleri analiz edilmiştir. Nitel Araştırma Yöntemi kullanılan bu çalışmada; ATM endüstrisindeki gelişmeler ile ATM endüstrisinin önündeki engeller ortaya konularak Dünya'da ve Türkiye'de bankacılık sektörünün ve ATM'lerin geleceği ile ilgili öngörüler tartışılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de ATM'lerin sahipliğinin değişmesi tartışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the costs of ATMs and to examine the future of ATMs and banking. The importance of ATMs in payment systems and the historical development of ATMs are explained. ATM costs, the operation of banks with ATMs in Turkey, locations and development in the ATM market studied. The qualitative research method used in this study; ATM with developments in the industry put forward the barriers of the ATM and the ATM industry with the future of the banking sector in Turkey and the world predictions have been discussed. Additionally, a change in the ownership of ATMs in Turkey were discussed and presented solutions.