İslam iktisadı çerçevesinde yeni para sistemi tetkiki
Exporing a novel monetary system within the framework of the Islamic economics
- Tez No: 605572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞUAYB GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İktisadi ve sosyal hayatta ticareti kolaylaştırmayı sağlayan en önemli araç paradır. Tarihte para sistemleri mutat şekilde çökmüş ve yeni para sistemleri her zaman bir öncekinin kusurlu yönlerini tahsis etmek amaçlı ortaya çıkmıştır. Günümüzde de halihazırdaki para sisteminden kaynaklanan sorunlar iktisadi ve sosyal hayatta çöküşlere yol açmaktadır. Bu nedenle mevcut para sistemi sorgulanmaya başlanmış, daha büyük sıkıntılara ve yıkımlara yol açmadan ikamesi için araştırmalara hız verilmiştir. Çalışmanın amacı mevcut para sisteminin kusurlu yönlerini düzeltmek için İslami bir çözüm önerisi sunmaktır. Bu araştırmada kavramsal analiz ve teorik araştırma yöntemi kullanılmıştır. Konunun içeriğinin son derece ehemmiyetli olmasına karşın literatürde bu önemi gösteren araştırmaların sayısı yeterli değildir. Günümüz iktisadi sisteminde para riba içeren borçlanma senetleri ile yaratılmaktadır. Değerli madenlere dayalı para sistemleri, spekülasyon ve garar'a zemin hazırlamaları münasebeti ile, tarihte denenmiş ve çökmüşlerdir. İslami açıdan para üretime ve emeğe dayalı olmalıdır. Bu veriler ışığında lisanslı depoculuk sistemi sayesinde paranın, tedarik zincirlerinden başlanarak üretime ve emeğe dayalı yaratılabileceği tespit edilmiştir. İslami açıdan uygun kripto para sistemiyle birlikte geliştirilecek elektronik depo sertifikalarının da paranın çapası olma fonksiyonunu kolaylıkla yerine getirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Money is the key facilitator of trade in economic and social life. Throughout history, monetary systems have repeatedly collapsed, and new systems have emerged to redress the flaws of the failed. The repercussions of the contemporary monetary system give rise to collapses in modern economic and social life. Thus, the modern monetary system has come under scrutiny and new researches embarked to explore a decisive remedy before the existing monetary system triggers a further collapse and disaster. This study aims to have an Islamic proposition as a remedy to the flaws of the modern monetary system. The literature review method, for the research, is employed. Albeit the paramount importance of the subject, there exist relatively few studies in the literature. In the present monetary system, the money is created through the issuance of debt instruments. The monetary systems based on precious metals, that are inflicted with speculation and garar, had been experimented and collapsed in history. Islamic proposition is to have the money be created based on production and work effort. Thereby, money can be created based on production and work effort in the supply chain starting from a licensed warehousing system. It has been inferred that Electronic warehouse receipts of licensed warehouses can act as an anchor for an Islamic cryptocurrency system, that can perform the functions of money readily.