Conservative party of the UK and The European Union: From Euroscepticism to Brexit
Birleşik Krallık Muhafazakâr Partisi ve Avrupa Birliği: Avrupa şüpheciliğinden Brexit'e
  1. Tez No: 605582
  2. Yazar: FATİH IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Birleşik Krallık Muhafazakâr Partisi, Avrupa bütünleşmesine ilişkin farklı tutumlar sergilemiştir. Muhafazakâr Hükümetler, 1960'ların başlarında, Birleşik Krallık'ın Avrupa Ekonomik Topluluğuna (AET) üye olması için çabalamıştır. Sonunda AET üyeliği, Ocak 1973'te Başbakan Edward Heath başkanlığındaki Muhafazakâr bir hükümetle sağlanmış ve Muhafazakârlar, 1975 referandumunda AET üyeliğini desteklemiştir. Bununla birlikte, daha fazla Avrupa bütünleşmesine yönelik karşıtlık (yani Avrupa Şüpheciliği), Muhafazakâr Partide Margaret Thatcher'ın başbakanlığı (1979-1990) ve sonrasında daha belirgin olmaya başlamıştır. Muhafazakâr Parti'de artan Avrupa Şüpheciliği, parti liderleri John Major, William Hague, Iain Duncan Smith, Michael Howard ve David Cameronın dönemlerinde devam etmiştir. Başbakan Cameron, Birleşik Krallık'ın AB üyeliğine ilişkin bir referandum düzenleme sözü vermiş ve 2016'da sözkonusu referandum AB'den çıkış oylamasıyla sonuçlanmıştır. Yakın dönemde Başbakan Theresa May ve Boris Johnson liderliğindeki iki Muhafazakâr hükümet, AB'den çıkış oylamasını yerine getirmeye söz vermiştir. Bu tez, Muhafazakâr Parti'de Avrupa bütünleşmesine ilişkin bölünmeleri sunacaktır. Muhafazakâr Parti'de yükselen Avrupa Şüpheciliğin nedenlerini ve 1950'lerden günümüze Avrupa yanlısı ve Avrupa Şüpheci gruplar arasındaki tartışmaları ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
The Conservative Party of the United Kingdom has shown differing attitudes towards European integration. Conservative Governments in the early 1960's strived for UK's membership to the European Economic Community (EEC). Membership to the EEC was eventually achieved with a Conservative government led by Prime Minister Edward Heath in January 1973 and the Conservatives supported membership to the EEC in the 1975 referendum. However, aversion towards further European integration (i.e. Euroscepticism) started to become more prominent in the Conservative Party during the premiership of Margaret Thatcher (1979-1990) and onwards. Rising Euroscepticism continued in the Conservatives under subsequent party leaders John Major, William Hague, Iain Duncan Smith, Michael Howard and David Cameron. Prime Minister Cameron vowed to hold a referendum regarding the UK's membership to the EU, which resulted in a leave the EU vote (i.e. Brexit) in 2016. The recent two Conservative Governments, led by Prime Ministers Theresa May and Boris Johnson, have vowed to fulfil the leave result. This thesis shall present the divisions in the Conservative Party regarding European integration. It shall explore the reasons for rising Euroscepticism in the Conservative Party and the debates between the Pro-Europeanist and the Eurosceptic factions from the 1950's to today.