Hıristiyan siyasi ilâhiyatında egemenliğin dönüşümü ve Augustinus Aurelius
The transformation of sovereignty in christian political theology and Augustinus Aurelius
  1. Tez No: 605608
  2. Yazar: SERBEST CAN ENSARİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Egemenlik kavramı, devlet teorisi ve kamu hukuku incelemeleri bakımından her zaman merkezi bir konuma sahip olmuştur. Bu çalışma, modern egemenliğin mekânsal ve düşünsel kaynaklarına, dolayısıyla özellikle Yeni Çağ Batı Avrupası'nı şekillendiren tarihi ve entelektüel köklere ışık tutmak amacına yöneliktir. Bu kökler içinde bilhassa Augustinus Aurelius, İlk Çağ'dan günümüze son derece hayati etkilere sahip olsa da bugüne kadar ulusal akademimizde hak ettiği ilgiyi görememiştir ve çalışmamız, alandaki bu eksikliği gidermek hedefine yönelik mütevazı bir katkı sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The concept of sovereignty has always been central to state theory and public law studies. This study aims to shed light on the spatial and intellectual sources of modern sovereignty, and hence the historical and intellectual roots that shape the Western Europe in particular. Within these roots, especially Augustinus Aurelius, has had vital effects from the First Age to the present day, but it has not received the attention it deserves in our national academy so far and our study aims to make a modest contribution towards the aim of eliminating this deficiency in the field.